Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

2,5 tys. Humvee dla Afganistanu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 sierpnia 2010

AM General otrzymała zlecenie Pentagonu na dostawę 2526 opancerzonych półciężarówek Humvee wersji M1152A1B2, dla wojska i policji Afganistanu.

</span>Pojazd w wersji transportowej. Wozy nowej transzy dostaw dołączą do kilku tysięcy HMMWV podstawowych modeli rodziny M1151/M1152 / Zdjęcie: AM General

Umowę podpisano 30 lipca, jednak departament obrony poinformowało niej dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia.

Porozumienie zakłada wyprodukowanie 2526 wozów modelu M1152A1B2. W porównaniu do starszych pojazdów tej rodziny, wersja B2 otrzymała wzmocnione opancerzenie (w tym np. dachu kabiny) oraz możliwość zainstalowania dodatkowych płyt pancernych. Spowodowało to spadek ładowności do 1,5 t.

Dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2013. Wartość kontraktu określono na 618,97 mln USD. Nie jest przy tym jasne, z jakich środków zostaną wypłacone środki na ich zakup. Pieniędzy tych nie zarezerwowano w wydatkach Pentagonu. Z drugiej strony zapłacenie takiej kwoty przekracza znacznie możliwości finansowe Afganistanu. 619 mln USD to 85% rocznego budżetu wojskowego tego kraju i 41% wszystkich wpływów budżetowych.

Do tej pory pojazdy rodziny Humvee dla Afganistanu były opłacane przez USA. Siły zbrojne tego kraju - liczące obecnie 134 tys., a docelowo 260 tys. żołnierzy - otrzymały do tej pory nieco ponad 4 tys. wozów modeli M1151 i M1152, głównie używanych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.