Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie greckich F-16, pilot zginął

Lotnictwo wojskowe, 26 sierpnia 2010

Dwa greckie F-16 zderzyły się w powietrzu w czasie ćwiczeń. Jeden z pilotów zginął. Dwóch innych odniosło obrażenia, jeden z nich poważne.

W bazie Souda stacjonują dwie eskadry myśliwskie, wyposażone w najnowsze F-16C/D Block 52+ (na zdjęciu model jednoosobowy) i prawdopodobnie to właśnie one zderzyły się w powietrzu / Zdjęcie: Polemikí Aeroporía

Do zdarzenia doszło dzisiaj około południa, w czasie ćwiczeń, prowadzonych przez 6 samolotów z bazy lotniczej Souda na Cyprze. Dwa z nich, jeden wersji C i jeden w wersji D, z nieznanych dotąd przyczyn zderzyły się w powietrzu. Prawdopodobnie jeden z pilotów popełnił błąd w czasie pozorowanej walki powietrznej.

Do wypadku doszło na południe od wyspy. Naoczni świadkowie z wybrzeża Cypru dostrzegli wybuch przy zderzeniu maszyn, opadające do Morza Śródziemnego samoloty oraz katapultujących sie pilotów.

Dwóch lotników, 35-letni kpt. Iosif Anastasakis i 25-letni por. Paulos Botzakis, zostało podjętych z wody przez kuter rybacki i jednostkę straży przybrzeżnej. Zostali przetransportowani do szpitala w Ierapetra. Jeden z nich odniósł stosunkowo ciezkie obrażenia.

Przez dłuższy czas los trzeciego pilota, 33-letniego kpt. Anastasiosa Balatsoukasa nie był znany. Niestety, jego ciało wyłowiono po dwóch godzinach od wypadku.

Grecy prowadzą intensywne ćwiczenia na Cyprze, ze względu na częste loty statków powietrznych Turcji. Dochodzi tam nawet do pozorowanych starć między pilotami obu krajów. W 2006 jeden z takich incydentów doprowadził do zderzenia samolotów i śmierci greckiego pilota.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.