Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zderzenie greckich F-16, pilot zginął

Lotnictwo wojskowe, 26 sierpnia 2010

Dwa greckie F-16 zderzyły się w powietrzu w czasie ćwiczeń. Jeden z pilotów zginął. Dwóch innych odniosło obrażenia, jeden z nich poważne.

W bazie Souda stacjonują dwie eskadry myśliwskie, wyposażone w najnowsze F-16C/D Block 52+ (na zdjęciu model jednoosobowy) i prawdopodobnie to właśnie one zderzyły się w powietrzu / Zdjęcie: Polemikí Aeroporía

Do zdarzenia doszło dzisiaj około południa, w czasie ćwiczeń, prowadzonych przez 6 samolotów z bazy lotniczej Souda na Cyprze. Dwa z nich, jeden wersji C i jeden w wersji D, z nieznanych dotąd przyczyn zderzyły się w powietrzu. Prawdopodobnie jeden z pilotów popełnił błąd w czasie pozorowanej walki powietrznej.

Do wypadku doszło na południe od wyspy. Naoczni świadkowie z wybrzeża Cypru dostrzegli wybuch przy zderzeniu maszyn, opadające do Morza Śródziemnego samoloty oraz katapultujących sie pilotów.

Dwóch lotników, 35-letni kpt. Iosif Anastasakis i 25-letni por. Paulos Botzakis, zostało podjętych z wody przez kuter rybacki i jednostkę straży przybrzeżnej. Zostali przetransportowani do szpitala w Ierapetra. Jeden z nich odniósł stosunkowo ciezkie obrażenia.

Przez dłuższy czas los trzeciego pilota, 33-letniego kpt. Anastasiosa Balatsoukasa nie był znany. Niestety, jego ciało wyłowiono po dwóch godzinach od wypadku.

Grecy prowadzą intensywne ćwiczenia na Cyprze, ze względu na częste loty statków powietrznych Turcji. Dochodzi tam nawet do pozorowanych starć między pilotami obu krajów. W 2006 jeden z takich incydentów doprowadził do zderzenia samolotów i śmierci greckiego pilota.


Drukuj Góra