Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afganizacja od 2011

Strategia i polityka, 08 września 2010

Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO ujawnił, że proces przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu siłom rządowym, ruszy w połowie 2011.

</span>Żołnierze iraccy w czasie szkolenia unitarnego / Zdjęcie: ISAF

Przekazywanie odpowiedzialności ma odbywać się na podobnej zasadzie, co wcześniej w Iraku. Przypomnijmy, że nad Tygrysem i Eufratem Amerykanie najpierw realizowali wspólne zadania, początkowo z małym, potem coraz większym udziałem sił irackich, zachowując jednak nad nimi całkowitą kontrolę. Obecnie ten właśnie etap realizowany jest w Afganistanie.

W drugim etapie siły miejscowe samodzielnie wykonywały akcje bojowe, sojusznicy zapewniali wsparcie ogniowe i służyli jako odwód. W trzecim, Irakijczycy przejęli całkowitą kontrolę nad bezpieczeństwem miast. Od kilku dni Amerykanie zostali w ogóle wycofani z prowadzenia działań patrolowych i bojowych (zobacz: Koniec operacji bojowej USA w Iraku).

Możliwość afganizacji konfliktu wiąże się ze zwiększeniem liczebności miejscowych sił bezpieczeństwa. Obecnie liczą one ok. 140 tys. żołnierzy i prawie 100 tys. policjantów. Do końca przyszłego roku wartości te mają osiągnąć odpowiednio 171,6 oraz 134 tys. Docelowo, w ciągu najbliższych 5 lat afgańskie siły zbrojne powinny liczyć 240 tys. żołnierzy, zaś policja - 160 tys. funkcjonariuszy.

To z kolei ma pozwolić na stopniowe zmniejszanie zaangażowania sił NATO i jego sojuszników.

Sekretarz Rasmussen ujawnił, że ostateczne decyzje, w sprawie terminarza przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju siłom lokalnym, zapadnie do najbliższego szczytu NATO w Lizbonie, a więc do listopada bieżącego roku. Szef Sojuszu powiedział jednak, że najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia procesu, będzie lipiec 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra