Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tigr patroluje fawele

Przemysł zbrojeniowy, 13 września 2010

Pierwszy odebrany przez policję brazylijską pojazd Tigr został skierowany do patrolowania niebezpiecznych dzielnic biedoty - faweli w Rio de Janeiro.

Policja brazylijska otrzymała na razie jeden pojazd - GAZ-233036 Tigr SPM-2. Przekazano go 7 września batalionowi operacji specjalnych i po 2 dniach skierowano do wykonywania najtrudniejszych zadań. Dzielnice biedoty w Rio de Janeiro - fawele, uznawane są bowiem za bardzo niebezpieczne.

Miejscowe media sporo piszą o użyciu Tigra. Jest on testowany w trudnych warunkach, w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej 36°C. Tigr zapewnia wysoki poziom ochrony przed bronią strzelecką, łatwo go opuścić w każdych warunkach i prowadzić z niego ogień, ale brakuje w nim na przykład klimatyzacji. Nie zamówiono jej w pierwotnej kompletacji. Teraz szef batalionu testującego Tigra, płk Paulo Henrique Moraes, twierdzi że jest ona niezbędna. Potrzebny będzie też taran z przodu pojazdu i dodatkowe opancerzenie.

Jeśli testy pierwszego Tigra, które mają zakończyć się w marcu 2011, zostaną uznane za udane, Rosoboroneksport będzie miał szanse na sprzedaż dużej partii pojazdów tego typu. Po raz pierwszy informacje o rozmowach na ten temat pojawiły się maju br. Przedstawiciele rosyjskiego koncernu twierdzą, że zainteresowanie Tigrami przejawiają władze kilku brazylijskich stanów. Rozważana jest też możliwość montowania pojazdów tego typu w Brazylii. Tigry miałyby być wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie piłkarskich mistrzostw świata w 2014 i podczas Olimpiady w 2016.

Według rosyjskiej klasyfikacji GOST R 50-963-96, Tigr SPM-2 zapewnia 5. stopień ochrony. Według STANAG 4569, to zaledwie 2. stopień. Z tego powodu rosyjskie ministerstwo obrony nie chce kupować Tigrów. Zapowiedziało już zakupy większej ilości włoskich pojazdów Iveco LMV 65 (Iveco zamiast Tigrów, 2010-08-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.