Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot pierwszego A330-200 MRTT dla RAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 września 2010

Dziś z lotniska w zakładach w Getafe, należących do Airbus Military, w powietrze wzbił się pierwszy wielozadaniowy transportowiec / tankowiec A330-200 MRTT przeznaczony dla RAF.

Pierwszy A330-200 MRTT w barwach Royal Air Force, startuje do lotu / Zdjęcie: Airbus Military

Załogę samolotu, który wystartował o 11:41 czasu miejscowego, stanowili, szef pilotów oblatywaczy FSTA Tim Butler, pierwszy oficer Eduardo Cuadrado, oraz inżynierowie pokładowi Santiago Manso, Jorge Fuentes i Alfonso Sopeña. W trakcie lotu wykonano rutynowe czynności, takie jak sprawdzenia działania instalacji pokładowych i silników Rolls-Royce Trent 700, bez jakichkolwiek prób przetaczania paliwa. Samolot wylądował na macierzystym lotnisku o 13:37.

Londyn zamówił dla RAF (Royal Air Force, Królewskie Wojska Lotnicze) 14 A330-200 MRTT (Multi Role Transport Tanker), których dostawy rozpoczną się w przyszłym roku. A330-200 MRTT zastąpią dwa typy używane obecnie przez RAF - VC-10 i Tristary - i pozostaną w służbie przez następnych 27 lat. Samoloty będą stacjonowały w bazie RAF Brize Norton. Całkowity koszt ich zakupu, wsparcia logistycznego, części zamiennych, obsługi bieżącej i technicznej oraz szkolenia załóg we wspomnianym okresie wynosić ma 13 mld GBP.

W ramach programu FSTA utworzonych ma być w W. Brytanii ok. 7500 nowych miejsc pracy, w tym ok. 3000 związanych będzie z projektem bezpośrednio, a pozostałe - pośrednio. Brytyjczycy odpowiedzialni będą za zbudowanie nowej i przystosowanie elementów istniejącej infrastruktury w bazie Brize Norton, produkcję skrzydeł dla A330-200 MRTT w zakładach BAE Systems w Broughton i Filton, produkcję systemów tankowania przez wytwórnię Cobham w Wimborne i ich zabudowanie w zakładach w Bournemouth, produkcję silników Trent w zakładach Rolls-Royce w Derby i Bristolu oraz opracowanie, wyprodukowanie i dostawę systemów samoobrony, awioniki i syntetycznych urządzeń szkoleniowych przez Thales UK, który zajmie się także szkoleniem załóg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.