Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot pierwszego A330-200 MRTT dla RAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 września 2010

Dziś z lotniska w zakładach w Getafe, należących do Airbus Military, w powietrze wzbił się pierwszy wielozadaniowy transportowiec / tankowiec A330-200 MRTT przeznaczony dla RAF.

Pierwszy A330-200 MRTT w barwach Royal Air Force, startuje do lotu / Zdjęcie: Airbus Military

Załogę samolotu, który wystartował o 11:41 czasu miejscowego, stanowili, szef pilotów oblatywaczy FSTA Tim Butler, pierwszy oficer Eduardo Cuadrado, oraz inżynierowie pokładowi Santiago Manso, Jorge Fuentes i Alfonso Sopeña. W trakcie lotu wykonano rutynowe czynności, takie jak sprawdzenia działania instalacji pokładowych i silników Rolls-Royce Trent 700, bez jakichkolwiek prób przetaczania paliwa. Samolot wylądował na macierzystym lotnisku o 13:37.

Londyn zamówił dla RAF (Royal Air Force, Królewskie Wojska Lotnicze) 14 A330-200 MRTT (Multi Role Transport Tanker), których dostawy rozpoczną się w przyszłym roku. A330-200 MRTT zastąpią dwa typy używane obecnie przez RAF - VC-10 i Tristary - i pozostaną w służbie przez następnych 27 lat. Samoloty będą stacjonowały w bazie RAF Brize Norton. Całkowity koszt ich zakupu, wsparcia logistycznego, części zamiennych, obsługi bieżącej i technicznej oraz szkolenia załóg we wspomnianym okresie wynosić ma 13 mld GBP.

W ramach programu FSTA utworzonych ma być w W. Brytanii ok. 7500 nowych miejsc pracy, w tym ok. 3000 związanych będzie z projektem bezpośrednio, a pozostałe - pośrednio. Brytyjczycy odpowiedzialni będą za zbudowanie nowej i przystosowanie elementów istniejącej infrastruktury w bazie Brize Norton, produkcję skrzydeł dla A330-200 MRTT w zakładach BAE Systems w Broughton i Filton, produkcję systemów tankowania przez wytwórnię Cobham w Wimborne i ich zabudowanie w zakładach w Bournemouth, produkcję silników Trent w zakładach Rolls-Royce w Derby i Bristolu oraz opracowanie, wyprodukowanie i dostawę systemów samoobrony, awioniki i syntetycznych urządzeń szkoleniowych przez Thales UK, który zajmie się także szkoleniem załóg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.