Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IAI buduje bezpilotowy przemiennopłat

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 września 2010

Kompania IAI buduje na konkurs ogłoszony przez izraelskie ministerstwo obrony bezpilotowy przemiennopłat K-80.

Według Flightglobal, konkurs ministerstwa obrony Izraela dotyczy bsl poziomu brygady. IAI (Israel Aerospace Industries), a właściwie jego dywizja Malat, zaproponowała zbudowanie bezpilotowca w układzie przemiennoplata, nazwanego K-80. Oferty miały być złożone do 20 września. Jednak kompania wystąpiła do ministerstwa o przedłużenie tego terminu ze względu na konieczność przeprowadzenia prób uzupełniających. W terminie odpowiednie dokumenty przedstawiła tylko spółka Elbit Systems. Zaoferowała bsl Skylark 2.

W tej sytuacji wydłużenie czasu składania ofert jest bardzo prawdopodobne. Możliwe jest też unieważnienie konkursu i jego powtórne rozpisanie.

IAI przeprowadziła już kilka prób w locie nowego bsl. K-80 ma masę startową 60 kg. Jest zbudowany w układzie dwuwirnikowym z dodatkowym śmigłem pchającym. Napędzany jest silnikami elektrycznymi. Może startować i lądować pionowo, w pełni automatycznie. Zgodnie z warunkami konkursu, długotrwałość jego lotu powinna wynosić 6 godzin. W wyniku prób poprawiono niektóre niekorzystne pierwotne właściwości K-80. Wymieniono akumulatory na pojemniejsze i poprawiono aerodynamikę lotu poziomego.

Docelowo K-80 ma być wyposażony w 3 śmigłowirniki, wytwarzające siłę nośną przy starcie i ciąg poziomy w czasie przelotu. Pierwsze loty w tej konfiguracji, już z ładunkiem użytecznym, zaplanowano na początek 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.