Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ponad 22 bln rubli na modernizację

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 września 2010

Wicepremier FR Siergiej Iwanow poinformował, że na modernizację uzbrojenia w najbliższym 10-leciu wydzielono z budżetu ponad 22 bln rubli.

Informację o nakładach na modernizację techniczną w latach 2011-2020 Siergiej Iwanow podał po posiedzeniu komisji ds. modernizacji. - Całkowita kwota zaplanowana w budżecie na zakupy nowego uzbrojenia mieści się w przedziale 22-22,5 bln rubli [równowartość ponad 700 mld USD, przyp. red.]. Z tego 19 bln rubli otrzyma ministerstwo obrony FR. Pozostała kwota zostanie podzielona na inne resorty siłowe, w tym ministerstwo spraw wewnętrznych. Kilka dni wcześniej o 19 bln rubli przeznaczonych na modernizację techniczną w najbliższym dziesięcioleciu mówił rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow.

Według Iwanowa, co najmniej 20% z ponad 22 bln rubli ma zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe. Poszczególne resorty wskazały już obszary najbardziej potrzebnych kierunków rozwoju. Jednym z głównych programów rozwojowych jest budowa wielozadaniowego myśliwca nowej generacji PAK FA (T-50, na zdjęciu). Według prezydenta Władimira Putina na dokończenie programu potrzeba jeszcze 30 mld rubli.

Pierwotnie planowano przeznaczyć na modernizację techniczną armii ok. 13 bln rubli. Ministerstwo obrony oceniło jednak, że taka kwota wystarczy jedynie na wydatki związane z zakupami dla strategicznych sił jądrowych, lotnictwa wojskowego i obrony powietrznej. W połowie lipca wiceminister obrony Władimir Popowkin powiedział o planowanym zwiększeniu nakładów modernizacyjnych do 20 bln rubli. Ma to pozwolić na doprowadzenie w 2020 do sytuacji, w której 70-80% rosyjskiego uzbrojenia będzie odpowiadać wymaganiom współczesnego pola walki.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.