Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pentagon pali książki

Strategia i polityka, 26 września 2010

Departament Obrony USA nakazał zniszczenie 9500 książek Operation Dark Heart o operacji w Afganistanie. Miała ona zawierać informacje niebezpieczne dla bezpieczeństwa państwa.

O sprawie spalenia wydrukowanych już książek poinformowała telewizja Fox News. Na wydanie wspomnień płk. rez. Anthony'ego Shaffera wyraziła zgodę US Army. Później niektóre ich fragmenty zakwestionowała jednak US Defense Intelligence Agency (DIA). Agencji chodzi głównie o fragmenty dotyczące okoliczności zamachów z 11 września 2001 przeprowadzonych z użyciem rejsowych samolotów pasażerskich. Sama książka dotyczy głównie kulisów tajnych misji autora w czasie wojny w Afganistanie i tam też miały znaleźć się informacje, których nie należy ujawniać.

Z książki Operation Dark Heart wynika, że w czasie operacji Able Danger, w której uczestniczył Anthony Shaffer, już na początku roku 2000 zidentyfikowano, że Mohammed Atta - główny organizator zamachów z 11 września, stanowi niebezpieczeństwo dla USA. DIA zażądała m.in. usunięcia odniesień do rozmów autora z dyrektorem wykonawczym Komisji 9/11 Philipem Zelikowem na ten temat. Płk Shaffer twierdzi, że Zelikow bardzo zainteresował się tym wątkiem. Później Shaffer wyjechał z tajną misją do Afganistanu, a po powrocie nikogo już nie interesowały jego sensacje.

Według Pentagonu, nie znaleziono żadnych dowodów na poparcie słów płk. Shaffera. Tymczasem dziennikarze Fox News dotarli do raportu, w którym podane są nazwiska świadków poświadczających jego relację. Na samego Shaffera wywierano naciski, by nie rozmawiał z dziennikarzami na temat książki i treści w niej zawartych. Ten się nie dał zastraszyć i udzielił stacji wywiadu, w której opowiedział całą historię.

Pentagon wywierał naciski na wydawcę Operation Dark Heart - St. Martin Press, by usunąć z książki niewygodne wątki. Ten miał się zgodzić, ale wcześniej wydrukowano 9500 trzystustronicowych tomów. 20 września wszystkie, prosto z drukarni, wykupił Departament Obrony i nakazał ich spalenie. Fox News uzyskał informację na ten temat właśnie z drukarni. Autor książki nie został wcześniej o tym poinformowany.

Wczoraj Pentagon oficjalnie potwierdził wykupienie i zniszczenie nakładu Operation Dark Heart. St. Martin Press przygotowuje ocenzurowane wydanie książki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.