Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Black Hawki oferowane Szwecji

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 października 2010

Amerykanie ujawnili swoją propozycję, dotyczącą sprzedaży Szwecji śmigłowców wielozadaniowych UH-60M. Oferują 15 maszyn za 546 mln USD.

Jeden z amerykańskich UH-60M nad Afganistanem. Szwedzi również poszukują śmigłowców do działań w tym kraju. Wysłali tam 530 swoich żołnierzy / Zdjęcie: US Army

Szwedzkie wojska lotnicze wykorzystują - oprócz lżejszych maszyn - 10 śmigłowców EurocopterAS332 Super Puma, dostarczonych w latach 1988-94. Kilka z nich zostało zmodernizowanych do wersji SAR. Ich wzmocnieniem, a potem następcami miało być 18 NHI NH90, z których część zamówiono w wersji ZOP.

Niestety, ze względu na ogromne opóźnienia tego programu, do tej pory Szwedzi otrzymali jedynie kilka maszyn, a osiągnięcie przez wszystkie pełnej gotowości operacyjnej, szacowane jest obecnie dopiero na 2020.

W związku z tym powstanie groźna luka, którą Sztokholm chce wypełnić innymi modelami. Nie zostało przy tym ostatecznie określone, czy chodzi o zakup nowych śmigłowców, czy jedynie ich wypożyczenie.

Szwedzi wstępnie zdecydowali się na amerykańskie Black Hawki. Chcą pozyskać do 15 egz. Uważają, że przy szybkim tempie procedur zakupowych, byliby w stanie korzystać z pierwszych nich już nawet za 3 lata.

By móc formalnie zaproponować sprzedaż swoich śmigłowców, amerykańska agencja współpracy wojskowej przesłała do senatu dokumenty, niezbędne do uzyskania zgody na ewentualny eksport sprzętu wojskowego i stworzenia oferty. Proponują 15 maszyn Sikorsky`ego, 34 silniki GE T700-GE-701D, systemy samoobrony, łączności, pakiet części zamiennych, szkoleniowy i serwisowy, za łączną kwotę do 546 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.