Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Na MSPO 2010 o przyszłości bułgarskiej floty

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 03 października 2010

Dowodem rosnącego prestiżu kieleckich MSPO jest to, że właśnie tam bułgarski minister obrony Anju Angełow rozmawiał o przyszłości uzbrojenia głównych jednostek marynarki tego kraju - fregat Werni i Gordi.

Anju Angełow - nowy dynamiczny minister obrony Bułgarii był nie szczędził słów uznania dla organizacji MSPO 2010 i dla dokonań polskiej zbrojeniówki / Zdjęcie MO Bułgarii

Dopiero teraz okazało się, że nowy, dynamiczny szef bułgarskiego resortu obrony właśnie podczas MSPO 2010 w Kielcach (6-9 września 2010) prowadził decydujące rozmowy z reprezentantami głównych korporacji zbrojeniowych Europy na temat warunków dostaw systemów rakietowych dla obu okrętów. Dowiedzieliśmy się, że Angełow odbył w Kielcach szereg spotkań, m.in. z reprezentantami europejskiego domu technologii rakietowych - MBDA oraz z przedstawicielami norweskiej korporacji Kongsberg, a także z handlowcami grupy SAAB.

Wszystkie rozmowy bułgarskiego gościa koncentrowały się wokół kwestii jak najszybszego uzbrojenia ex-belgijskich fregat w pociski przeciwokrętowe oraz przeciwlotnicze, ponieważ Werni i Gordi eksploatowane są obecnie praktycznie bez podstawowego oręża.

Czas nagli, bowiem Bułgaria zgłosiła gotowość oddania do jednego z morskich zespołów zadaniowych NATO - sił szybkiego reagowania Sojuszu - NRF (NATO Response Force) co najmniej jednej ze swych pozyskanych z Belgii fregat typu Wielingen. Ma to nastąpić już w 2011. Gra toczy się więc o wiarygodność sojuszniczą floty bułgarskiej, ponieważ trudno wyobrazić sobie misję bojową praktycznie bezbronnego okrętu...

To właśnie w Polsce w Kielcach szef bułgarskiego resortu obrony toczył decydujące rozmowy na temat przyszłości systemów uzbrojenia dwóch bułgarskich fregat - Werni i Gordi / Zdjęcia: Bułgarska Marynarka Wojenna

Angełow był bardzo zadowolony z wizyty w Polsce i nie szczędził słów uznania dla rozmiarów i organizacji MSPO 2010, mówił również w Bułgarii, że przemysł zbrojeniowy jego kraju powinien w procesie integracji międzynarodowej wziąć przykład z przedsiębiorstw polskiej zbrojeniówki. Nie krył zwłaszcza podziwu dla dokonań przedsiębiorstw Grupy Bumar po wizycie w jej pawilonie.

Podróż Anju Angełowa do Polski była pierwszą tego rodzaju oficjalną wizytą bułgarskiego ministra obrony od kilkunastu lat. Jej efektem jest zaproszenie szefa polskiego MON do złożenia wizyty w Bułgarii już w pierwszej połowie 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.