Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

28 ofiar katastrofy Mi-8 w Tadżykistanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 października 2010

W Tadżykistanie rozbił się śmigłowiec Mi-8 Gwardii Narodowej. Zginęło 28 osób, w większości operatorów jednostki specjalnej Alfa.

Według danych rządowych, do katastrofy doszło wczoraj w pobliżu Raszty ok. 6:00 czasu lokalnego (3:00 GMT). Rozbity śmigłowiec Mi-8MTW należał do Gwardii Narodowej (GN) Tadżykistanu. Zginęło 28 ludzi, w tym 21 operatorów oddziału specjalnego Komitetu bezpieczeństwa narodowego Alfa i żołnierze tadżyckiej GN, uczestniczący w trwającej od kilku tygodni operacji przeciwko bojownikom islamskim. Wielu innych żołnierzy zostało rannych. Stan niektórych jest bardzo ciężki, więc liczba ofiar może wzrosnąć.

W katastrofie zginęło dwóch zastępców dowódcy GN, ppłk Zafar Olimow i szef grupy lotniczej, płk Dawron Samadow. Według oficjalnych doniesień, katastrofa nie była wynikiem walk, a skutkiem problemów technicznych. Według innej wersji, śmigłowiec zaczepił o rozciągniętą wzdłuż zbocza linę, która służy do wciągania chrustu i innych przedmiotów.

Z kolei źródła niezależne od władz mówią, że śmigłowiec spadł w wyniku ostrzału z ziemi. I nie wydarzyło się to wczoraj, a 4 dni wcześniej. Informację o tym zdarzeniu utajniono, żeby nie psuć atmosfery obchodów 58 rocznicy urodzin prezydenta Emomali Rahmona, pozostającego u władzy od 1994 i oskarżanego o zapędy autorytarne.

W walkach w Tadżykistanie zginęło już kilkudziesięciu żołnierzy jednostek rządowych. 19 września w czasie ataku na kolumnę wojskową zginęło 23 oficerów i żołnierzy. Kolumna została całkowicie rozbita. To ten atak spowodował rozpoczęcie specjalnej operacji sił rządowych, określonej jako działania antyterrorystyczne. 3 października w rezultacie innego ataku partyzantów zginęło 40 żołnierzy. Dziś w ciężarówce, która najechała na minę zginęło 6 żołnierzy, kilku innych zostało rannych. Od początku operacji zginęło co najmniej 16 partyzantów. Te proporcje ofiar walk potwierdzają opinie ekspertów, że operacja przeciwko dobrze zorganizowanym bojownikom islamskim nie przynosi zamierzonych efektów i może zakończyć się fiaskiem sił rządowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.