Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugie wodowanie Swordsmana

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 22 października 2010

W stoczni Kockums w szwedzkiej Karlskronie, odbyło się wodowanie singapurskiego okrętu podwodnego RSS Swordsman, co zakończyło głęboką modernizację jednostki.

Zdjęcie: MO Singapuru

Uroczystość miała miejsce dwa dni temu, z udziałem singapurskiego ministra Ng Eng Hena. Jego żona została matką chrzestną okrętu. Wcześniej, w ubiegłym roku podobna uroczystość dotyczyła bliźniaczej jednostki, RSS Archer.

Okręty te nie są jednak nowe. Weszły do służby w szwedzkiej marynarce wojennej, jako jednostki typu Västergötland, odpowiednio w 1987 i 1988. Podobnie jako pozostałe dwa, nieco młodsze okręty, przeszły one proces głębokiej modernizacji. Tyle, że te ostatnie na zamówienie Sztokholmu (obecnie reprezentują typ Södermanland), a pierwsze - Singapuru.

Marynarka wojenna tego kraju zakupiła je w 2005, żądając jednocześnie wydłużenia kadłuba dla zamontowania siłowni, działającej niezależnie od powietrza atmosferycznego, jak również, m.in., wymiany sonaru, systemu naprowadzania torped i zamontowania klimatyzacji.

Przebudowa dwóch okrętów typu Archer nie była pierwszym zleceniem Kockums ze strony Singapuru. W latach 1990. zrealizowano podobne przedsięwzięcie, dotyczące 4 okrętów typu Sjöormen, które weszły pierwotnie do służby w latach 1968-1969. Obecnie występują one pod nazwą Challenger i nadal wykonują zadania obrony granic morskich Singapuru.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.