Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Drugie wodowanie Swordsmana

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 22 października 2010

W stoczni Kockums w szwedzkiej Karlskronie, odbyło się wodowanie singapurskiego okrętu podwodnego RSS Swordsman, co zakończyło głęboką modernizację jednostki.

Zdjęcie: MO Singapuru

Uroczystość miała miejsce dwa dni temu, z udziałem singapurskiego ministra Ng Eng Hena. Jego żona została matką chrzestną okrętu. Wcześniej, w ubiegłym roku podobna uroczystość dotyczyła bliźniaczej jednostki, RSS Archer.

Okręty te nie są jednak nowe. Weszły do służby w szwedzkiej marynarce wojennej, jako jednostki typu Västergötland, odpowiednio w 1987 i 1988. Podobnie jako pozostałe dwa, nieco młodsze okręty, przeszły one proces głębokiej modernizacji. Tyle, że te ostatnie na zamówienie Sztokholmu (obecnie reprezentują typ Södermanland), a pierwsze - Singapuru.

Marynarka wojenna tego kraju zakupiła je w 2005, żądając jednocześnie wydłużenia kadłuba dla zamontowania siłowni, działającej niezależnie od powietrza atmosferycznego, jak również, m.in., wymiany sonaru, systemu naprowadzania torped i zamontowania klimatyzacji.

Przebudowa dwóch okrętów typu Archer nie była pierwszym zleceniem Kockums ze strony Singapuru. W latach 1990. zrealizowano podobne przedsięwzięcie, dotyczące 4 okrętów typu Sjöormen, które weszły pierwotnie do służby w latach 1968-1969. Obecnie występują one pod nazwą Challenger i nadal wykonują zadania obrony granic morskich Singapuru.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.