Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekord MKS (ISS)

Astronautyka, 25 października 2010

Międzynarodowa stacja kosmiczna pobiła rekord długości stałego pobytu ludzi w Kosmosie. Poprzedni należał do rosyjskiego Mira.

Rekord został pobity 22 października o 11:13 czasu moskiewskiego. Pobity rekord, należący do załóg stacji Mir, wynosił dotąd 3641 dni. Kosmonauci przebywali na pokładzie Mira od 8 września 1989 do 28 sierpnia 1999 - blisko 10 lat. Stacja znajdowała się na orbicie 19 lutego 1986. Przebywało na niej 28 długotrwałych ekspedycji. 23 marca 2001 Mir zakończył żywot w Pacyfiku.

MKS (Mieżdunarodnaja kosmiczeskaja stancja, ang. ISS - Intenational Space Station) będzie 2 listopada obchodzić 10-lecie pobytu na niej ludzi. W 2000 przybyli na nią na pokładzie Sojuza TM-30 (rosyjskie pojazdy stanowią obecnie podstawę komunikacji ze stacją w efekcie kryzysu eksploatacji amerykańskich wahadłowców, Sojuz TMA-18 na Ziemi, 2010-09-25) Rosjanie Jurij Gidzenko i Siergiej Krokałow, oraz Amerykanin William Shepard. Obecnie w MKS przebywają członkowie 23 i 24 ekspedycji.

Pierwszy moduł MKS znalazł się na orbicie 20 listopada 1998. Ten dzień jest uznawany za oficjalny początek eksploatacji stacji, którą wspólnie użytkują Rosja, USA, Japonia, Kanada, Brazylia i Unia Europejska.

Dziś od MKS odłączył się pojazd transportowy Progress M-05M. 15 listopada ma on wrócić z orbity. Wcześniej zostanie jeszcze wykorzystany w eksperymencie kosmicznym.

27 października o 19:12 czasu moskiewskiego ma wystartować z kosmodromu Bajkonur kolejny pojazd transportowy - Progress M-08M. Do MKS ma zacumować 30 października o 20:39.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.