Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Redukcja sił KFOR

Strategia i polityka, 31 października 2010

Do wiosny przyszłego roku siły KFOR w Kosowie zmniejszą się o połowę, do 5 tys. żołnierzy. W 2012 będzie ich już tylko 2,5 tysiąca.

Duńscy żołnierze w czasie ćwiczeń rozpędzania zamieszek. Siły KFOR wypełniają głównie zadania policyjne / Zdjęcie: KFOR

KFOR istnieje od 1999, czyli od momentu rozpoczęcia okupacji tej jugosłowiańskiej prowincji. W szczytowym okresie tworzyło je 50 tys. żołnierzy. W 2008 Kosowo, zamieszkałe głównie przez Albańczyków, ogłosiło się niepodległym państwem. Zostało ono uznane przez 71 krajów.

W ubiegłym roku w KFOR służyło 15 tys. żołnierzy. W styczniu bieżącego roku liczbę tę zmniejszono do prawie 10 tys. Większość z nich wywodzi się z 25 państw NATO. Największe kontyngenty tworzą oddziały niemieckie (1507 żołnierzy), amerykańskie (1480), włoskie (1409) i francuskie (807), których dowódcy odpowiedzialni są również za 4 regiony Kosowa. Polski kontyngent liczy 227 żołnierzy.

KFOR tworzą również żołnierze 7 krajów partnerskich, poza Marokiem wyłącznie europejskich. Największą grupę stanowią Austriacy z 434 żołnierzami.

Według sekretarza generalnego NATO, Andersa Fogha Rasmussena, w ciągu zimy siły KFOR zostaną zmniejszone o połowę, do 5 tys. żołnierzy. W 2012 w Kosowie ma pozostać już tylko 2,5 tys. żołnierzy. Cały czas państwa NATO mają jednak utrzymywać w gotowości oddziały odwodowe, ze względu na ciągle nieustabilizowaną sytuację polityczną kraju.

Głównym powodem zmniejszenia aktywności wojskowej w Kosowie jest konieczność skoncentrowania się członków Sojuszu na misji afgańskiej.

Od 1999 zginęło prawie 200 żołnierzy KFOR, w tym 5 Polaków. Zdecydowana większość z nich straciła życie w wypadkach komunikacyjnych. Najtragiczniejszym była katastrofa słowackiego samolotu An-24 z przed 4 lat, w której zginęło 42 żołnierzy, powracających z Kosowa do kraju.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.