Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót chińskiego okrętu-szpitala

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 listopada 2010

Pierwszy chiński okręt-szpital Daishandao wrócił wczoraj z dziewiczej misji zagranicznej. Przez 88 dni prowadził operacje w rejonie w Dżibuti, Kenii, Tanzanii, Seszeli i Bangladeszu.

AHH 866 Daishandao to pierwszy chiński okręt-szpital Type 920 klasy Anwei. Wyposażono go jak najlepsze szpitale w ChRL. Jest nazywany Arką Pokoju. Został zaprojektowany i zbudowany w niecałe 1,5 roku przez CSIC (Guangzhou Shipyard International Company Limited). Włączono go chińskiej marynarki wojennej w grudniu 2008. To jeden z największych okrętów o podobnym przeznaczeniu na świecie.

Okręt wypłynął w swą pierwszą zagraniczną misję na Zatoce Adeńskiej 1 września 2010. Na jego pokładzie znalazło się 428 osób personelu medycznego i około 200 marynarzy. Wśród nich były 24 kobiety, pierwsze chińskie żołnierki piechoty morskiej. W ciągu 88 dni rejsu zdały one wszystkie egzaminy kwalifikacyjne, na które zwykle przeznacza się co najmniej pół roku - powiedziała ich szefowa, Song Meiyan.

Personel medyczny z Daishandao udzielił w czasie rejsu pomocy 15537 osobom. Lekarze przeprowadzili 97 operacji w Dżibuti, Kenii, Tanzanii, na Seszelach, w Bangladeszu, a także na 3 chińskich okrętach patrolujących obszary w rejonie Zatoki Adeńskiej. Okuliści wyleczyli 41 przypadków zaćm. W Dżibuti, gdzie jest tylko 2 okulistów, pracowali praktycznie 24 godziny na dobę. Przyjeżdżali tam też pacjenci z Somalii.

Okręty Type 920 mają długość ok. 170 m, a ich wyporność wynosi 23,369 tys. ton. Okręt jest wyposażony w ponad 500 łóżek i 8 sal operacyjnych. Można w nich przeprowadzać ponad 40 operacji dziennie. Daishandao jest wyposażony w pokład dla śmigłowców.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.