Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Błąd programistów?

Astronautyka, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2010

Wyniesienie na orbity 3 satelitów Glonass-M nie udało się prawdopodobnie z powodu błędu matematyków przygotowujących oprogramowanie rakiety-nosiciela.

Według nieoficjalnych informacji z sektora rakietowo-kosmicznego, w czasie wczorajszego startu rakieta nośna Proton-M funkcjonowała prawidłowo. Jednak błąd w oprogramowaniu załadowanym przed startem do jej systemu pokładowego spowodował, że silniki pracowały ze zbyt dużym ciągiem. Tor lotu odchylił się o 8o od prawidłowego. W efekcie blok przyspieszający DM-03 z 3 satelitami Glonass-M znalazł się na zbyt wysokiej, nieprawidłowej orbicie. Dwa silniki bloku przyspieszającego także zadziałały prawdopodobnie prawidłowo, ale nie mogły umieścić satelitów na właściwej orbicie. W rezultacie blok z satelitami, który oddzielił się od trzeciego stopnia nosiciela 10 minut po starcie, wpadł do Pacyfiku ok. 1500 km od Hawajów.

Matematyczny model lotu Protona-M z 3 Glonass-M przygotował NPC Automatyki im. N.A. Piliuchina. To jego specjaliści opracowali program, w którym prawdopodobnie, mimo wielokrotnej weryfikacji, znalazł się błąd.

Prezydent FR Dmitrij Miedwiediew zlecił szefowi organu kontroli swojej administracji Konstantinowi Czujczenko i Prokuratorowi Generalnemu Jurijowi Czajce zweryfikować realizację programu GLONASS, a w szczególności sposobu jego finansowania. Zdecydowano też o przyspieszeniu kolejnych planowanych startów rakiet Proton-M z satelitami Glonass-M, by jak najszybciej doprowadzić system do pełnej funkcjonalności.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.