Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

190 mld jenów za śmigłowce SAR

Lotnictwo wojskowe, 09 grudnia 2010

Japońskie ministerstwo obrony wybrało Mitsubishi Heavy Industries (MHI) jako dostawcę 40 nowych śmigłowców ratowniczych UH-60J. Koszt programu to 2,3 mld USD.

</span>Nowe maszyny zastąpią starsze, prezentowane śmigłowce, również produkowane przez Mitsubishi i również oznaczone jako UH-60J / Zdjęcie: MO Japonii

Japońskie Siły Samoobrony, wybrały amerykańskie maszyny rodziny S-70 jako podstawowy śmigłowiec. Występuje on zarówno w wersji pokładowej, ZOP marynarki wojennej (SH-60J/K Seahawk), transportowej wojsk lądowych (UH-60JA Black Hawk), jak i poszukiwawczo-ratowniczej wojsk lotniczych, UH-60J.

Japończycy wyprodukowali do tej pory - na licencji Sikorsky`ego - 226 śmigłowców tego typu, na ponad 260 zamówionych.

Wczoraj przedstawiciele amerykańskiego producenta poinformowali o zleceniu przez japoński resort obrony dla Mitsubishi dostaw 40 nowych UH-60J (oznaczanych również jako UH-60J+), jako następców obecnie wykorzystywanych śmigłowców SAR. Sikorsky ponownie występował w tym przetargu jako licencjonodawca, a jednocześnie, dostawca części podzespołów.

Wczorajszy wybór zapewni przedłużenie istnienia linii produkcyjnej w zakładach MHI, przynajmniej do 2030, kiedy planowane jest dostarczenie ostatnich maszyn obecnego zamówienia.

Tak długi termin dostaw pozwoli jednocześnie na stopniowe zastępowanie starych UH-60J, z których pierwsze trafiły do służby w 1991, a ostatnie zaledwie kilkanaście miesięcy temu.

W porównaniu do nich, egzemplarze nowej serii zostaną w istotny sposób zmodernizowane. Otrzymają m.in. sondę poboru paliwa w locie, nowe wyposażenie łączności, w tym satelitarnej, oraz system antykolizyjny. Nowe będzie również wyposażenie ratunkowe.

Wartość kontraktu szacowana jest na 190 mld jenów, czyli równowartość 2,3 mld USD. Środki finansowe będą wpływać na konto producenta stopniowo, aż przez 4 dekady. Mitsubishi, w ramach umowy, będzie bowiem świadczyła usługi serwisowe przez 20 lat, co w przypadku ostatniego z wyprodukowanych UH-60J+ oznacza planowane zakończenie realizacji obecnego kontraktu w 2050.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.