Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Andrea Doria rozpoczyna służbę

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 grudnia 2007

Pierwsza włoska fregata przeciwlotnicza typu Orrizonte, Andrea Doria, została oficjalnie przejęta przez Marina Militare. Pełną gotowość bojową osiągnie latem.

Zasadniczym uzbrojeniem włoskiego okrętu jest system przeciwlotniczy/przeciwrakietowy PAAMS, uzbrojony w 32 rakiety Aster 30 i 16 rakiet Aster 15 startujących z pionowej wyrzutni Sylver A50 i współpracujących z radarem EMPAR. Uzbrojenie przeciwlotnicze wzmacniają 3 działa Otobreda 76 mm (2 z nich umieszczone z przodu nadbudówki tworzą charakterystyczny znak rozpoznawczy tego typu jednostek) i dwie 20-mm armaty. Broń przeciwokrętowa to pociski TESEO Mk2/A, produkowane przez włoskie zakłady MBDA i wyrzutnia torped 2xMU90 Impact / Zdjęcie: Fincantieri

Uroczystość przejęcia okrętu przez marynarkę wojenną Włoch miała miejsce 22 grudnia w stoczni Fincantieri w Muggiano. Doszło do tego dwa lata po zwodowaniu i 14 miesięcy po zakończeniu prób morskich. Kolejne pół roku zajmie testowanie systemów bojowych okrętu. Druga i ostatnia jednostka tego typu, Caio Duilio, została zwodowana w październiku 2007.

Głównym zadaniem nowych fregat będzie wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej zespołów okrętów. W przypadku Włoch tworzonych przede wszystkim wokół lotniskowca Cavour (pełną gotowość osiągnie w 2008 lub na początku 2009). Francuzi zaś dwie swoje siostrzane jednostki - Forbin i Chevalier Paul (nazwa typu Horizon) - zbudowali z myślą o ochronie lotniskowca Charles de Gaulle (wejdzie do normalnej służby w podobnym czasie co jego mniejszy, włoski odpowiednik).

Włoskie fregaty o pełnej wyporności 6635 t zastąpią dwa wycofane w 2005 mniejsze niszczyciele typu Audace (Audace i Ardito).

Pierwotne plany zakładały zbudowanie 8 jednostek tego typu, po cztery dla Włoch i Francji. Z powodu trudności budżetowych zredukowano zamówienia o połowę. Lukę tę wypełnią fregaty typu FREMM w odmianie przeciwlotniczej. Ich uzbrojenie powinno być podobne do zamontowanego na fregatach typu Horizon/Orrizonte.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.