Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna nieudana próba antyrakiety USA

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 17 grudnia 2010

Już po raz drugi w br. próba amerykańskiej antyrakiety zakończyła się niepowodzeniem. MDA nie podaje przyczyn fiaska próby z 15 grudnia.

Antyrakieta GBI (Ground Based Interceptor) została wystrzelona z bazy Vandenberg w Kalifornii. Według informacji MDA (Missile Defense Agency), stopień przyspieszający poruszał się po prawidłowej trajektorii. Z danych radaru bazowania morskiego SBX i czujników samej antyrakiety, bojowa głowica kinetyczna oddzieliła się od niego zgodnie z planem. Nie trafiła jednak w cel. Była nim rakieta balistyczna wystrzelona z poligonu Ronalda Reagana na Atolu Kwajalein na Pacyfiku. Test był opóźniony o jeden dzień w stosunku do planów.

Amerykański system antyrakietowy jest opracowywany pod kierunkiem Boeinga. Kontrakt, zawarty w 1998 na 12 lat, był wart 18 mld USD. Projektantem i producentem głowicy-interceptora jest Raytheon. Człon przyspieszający dostarcza Orbital Sciences Co., a system sterowania Northrop Grumman. 2 grudnia MDA wydała RFP (Request for Proposal) na 7-letni program dalszego rozwoju systemu. Wcześniej Boeingowi nie udało się przeforsować programu budowy bazy antyrakietowej w Polsce, co miało mu przynieść 4-6 mld USD (wartość całego programu budowy systemu antyrakietowego jest szacowana na 100 mld USD).

Poprzednia, także nieudana próba systemu antyrakietowego, odbyła się 31 stycznia br. Ostatni udany test miał miejsce w grudniu 2008. Tylko 8 z 15 dotychczasowych prób zakończyło się sukcesem.

26 antyrakiet zostało dotąd rozmieszczonych w Fort Greely na Alasce, a 4 w bazie Vandenberg. Gen. James Cartwright powiedział dziś, że kolejne nieudane próby nie zmniejszają wartości bojowej systemu. Dotyczyły one bowiem zmodyfikowanych interceptorów, a poprzednie, wykorzystane w antyrakietach operacyjnych, były bardziej niezawodne... MDA na swojej stronie internetowej przedstawia nieudany test prawie jako sukces. I zapowiada następną próbę po wyjaśnieniu przyczyn nietrafienia głowicy w cel. Optymizm jest konieczny dla uzyskania środków na kontynuowanie programu. Przedstawiciele sprzyjającego MDA Missile Defense Advocacy Alliance uznali jednak niepowodzenie za potężną komplikację.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.