Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany start indyjskiej rakiety

Astronautyka, 25 grudnia 2010

Indyjska rakieta kosmiczna GSLV z satelitą GSAT-5P wybuchła krótko po starcie. To druga nieudana próba w br.

Pierwotnie start rakiety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle-F06) planowano na 20 grudnia. Opóźniono go z powodu problemów z rosyjskim silnikiem kriogenicznym. Ostatecznie rakieta wystartowała z kosmodromu Satish Dhawan Space Center w Sriharikota dziś o 16:04 czasu lokalnego, po 29-godzinnym odliczaniu. Szybko odchyliła się od prawidłowego toru lotu i 148 s po starcie, tuż po oddzieleniu 2. stopnia wybuchła. Zniszczeniu uległ wart 30 mln USD satelita komunikacyjny GSAT-5.

Pierwszy stopień GSLV składa się z głównego 139-tonowego silnika na stały materiał pędny i czterech 42-tonowych silników na paliwo ciekłe. Drugi stopień to silnik na paliwo ciekłe o masie 39,4 t. Trzeci to rosyjski silnik o masie 15,2 t z ciekłym wodorem i tlenem.

To druga katastrofa GSLV w br. Poprzednia rakieta tego typu - GSLV-D3, wybuchła podczas startu 15 kwietnia. Jej szczątki i znajdujący się na pokładzie satelita GSAT-4 wpadły do Zatoki Bengalskiej. Wówczas powodem była awaria kriogenicznego silnika 12KRB trzeciego stopnia rakiety. Tylko 2 z 7 dotychczasowych startów GSLV było w pełni udanych.

GSAT-5 (Insat-4D) to satelita telekomunikacyjny o masie 2310 kg wyposażony 24 transponderów zakresu C i 12 zakresu extended C, dwudziesty geostacjonarny satelita zaprojektowany przez ISRO Satellite Centre z Bangalore. Jego żywotność wyliczono na 12 lat. Miał zastąpić satelitę INSAT-5E, który znajduje się na orbicie od 1999.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.