Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czyszczenie bazy Larson

Lotnictwo cywilne, 27 grudnia 2010
58,3 mln USD będzie kosztować likwidacja skutków skażenia środowiska na terenie lotniska Grant County International Airport (GCIA). Do 1966 była to Larson Air Force Base.

</span>Lotnisko dysponuje jednym z najdłuższych pasów startowych w USA - ma 4116 m. Pozostałe 4 mają długość od 895 do 3048 m

O konieczności finansowania prac zdecydował miejscowy sąd okręgowy. Uznał on, że z 1900 ha terenów lotniska, ok. 400 ha gleby i wód gruntowych zostało skażonych przez przemysłowe chemikalia.

55 mln USD na rekultywację wydadzą władze federalne. Pozostałą kwotę (3,3 mln) wpłacą wspólnie Lockheed Martin, Boeing i władze 14-tysięcznego miasta Moses Lake.

</span>W Larson AFB stacjonowały m.in. strategiczne bombowce B-52...

Lotnisko założono w listopadzie 1942, jako tymczasowy, wojenny ośrodek szkolenia myśliwskiego i dla załóg bombowców strategicznych. W 1948 baza uzyskała status stałej i była wykorzystywana początkowo przez skrzydła myśliwców przechwytujących, później ciężkich transportowców, bombowców strategicznych i ostatecznie - jako baza pocisków międzykontynentalnych typu Tytan I. W 1966 Larson AFB została zamknięta.

</span>...a także międzykontynentalne Tytany / Zdjęcia: GCIA

Przekazanie lotniska miastu Moses Lake, w stanie Waszyngton, nie oznaczało końca współpracy z wojskiem. Ze względu na bardzo długi pas startowy, trzecia część korzystających z lotniska to nadal samoloty wojskowe, głównie ciężkie transportowce.

Obiekt jest również używany do szkolenia pilotów dużych statków powietrznych wojsk lotniczych Japonii, jak również jako lotnisko zapasowe dla wahadłowców kosmicznych. Boeing i Lockheed Martin wykorzystują je natomiast jako miejsce do testowania nowych konstrukcji.

Cywilna rola GCIA ogranicza się do obsługi samolotów lotnictwa ogólnego. Klasyczny ruch pasażerski, przy bardzo ograniczonej liczbie okolicznych mieszkańców, był niewielki, a od połowy bieżącego roku został w ogóle zlikwidowany.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.