Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niespokojny Irak

Strategia i polityka, 30 grudnia 2010

Według brytyjskiej organizacji Iraq Body Count, Nad Tygrysem i Eufratem w mijającym roku zginęło 3976 cywilów i policjantów, nieco mniej niż w 2009. Konflikt może trwać jednak jeszcze przez lata.

</span></span>Wśród irackich sił bezpieczeństwa, największe straty ponoszą policjanci. Co roku w atakach i zamachach ginie ich przynajmniej kilkuset. Liczba zabitych żołnierzy jest kilka razy mniejsza / Zdjęcie: US Army

Aktywność irackiego podziemia jest obecnie kilkanaście razy mniejsza, niż w szczytowym okresie lat 2006-2007. Informacje o zamachach praktycznie znikły z doniesień światowych mediów, co nie oznacza, że ich nie ma. Codziennie dochodzi przynajmniej do kilku incydentów. Średnio dwa razy na dobę ładunki wybuchowe powodują śmierć cywilów, policjantów i żołnierzy. Giną również członkowie podziemia. Najbardziej niebezpiecznym rejonem kraju jest obecnie położony na północy Mosul, wraz z najbliższą okolicą.

Dzisiaj rano Iraq Body Count, brytyjska organizacja, zajmująca się zbieraniem informacji o sytuacji nad Tygrysem i Eufratem, opublikowała raport o stanie bezpieczeństwa w 2010. Z jej zestawienia wynika, że od początku roku zginęło 3976 irackich cywilów i policjantów. To o 704 osób mniej, niż w 2009.

Co więcej, liczba zamachów - a więc i strat wśród ludności - zmniejszyła się znacznie w drugiej połowie roku, po wycofaniu amerykańskich żołnierzy z formacji bojowych (zobacz: Ostatnia brygada wycofana z Iraku). Grudzień okazuje się najbardziej bezpiecznym w dotychczasowej historii.

Świadczy to o poprawie sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa i o przejściu konfliktu w okres niskiej intensywności. Z drugiej jednak strony autorzy raportu stwierdzili, że może on trwać jeszcze latami. Brakuje bowiem przesłanek do jego wygaśnięcia.

Zestawienia Iraq Body Count odnoszą się do zabitych wśród cywilów i policjantów. Nie zawierają w sobie liczby zmarłych Amerykanów (60 w 2010, głównie w wyniku wypadków), żołnierzy irackich i członków podziemia. Przedstawiane przez organizację liczby są z reguły nieco wyższe, o 20-30%, niż dane oficjalne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.