Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dongfeng 21D operacyjny?

31 grudnia 2010

Według admirała Roberta Willarda, dowódcy US Pacific Command, chińskie pociski Dongfeng 21D, przeznaczone do niszczenia lotniskowców, osiągnęły wstępną gotowość operacyjną.

</span></span>Stosowanie pocisków balistycznych do zwalczania okrętów jest rzadkością. Dongfeng 21D ma jednak dzięki temu osiągać bezkonkurencyjny zasięg, nawet do 3 tys. km

Dongfeng 21D to nowa odmiana rodziny dwustopniowych pocisków balistycznych średniego zasięgu, które weszły do uzbrojenia w latach 1990. Pierwsze ich wersje, o niewielkiej precyzji, zostały wyposażone w głowice atomowe. Nowsze - również w konwencjonalne.

Pocisk charakteryzuje się stromą trajektorią lotu o wysokim apogeum. Głowica w końcowej fazie lotu uzyskuje bardzo duże prędkości, przez co może być bardzo trudna do przechwycenia. System naprowadzania na cel ma korzystać z informacji przesyłanych przez satelity, wyposażone w radary z aperturą syntetyczną, oraz bsl i naprowadzanie w podczerwieni.

Amerykańscy analitycy podkreślają, że jeśli nowy system osiągnie pełną gotowość bojową, może zagrozić pozycji USA w regionie.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.