Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec europejskiego embarga?

Strategia i polityka, 31 grudnia 2010

Według Le Figaro w najbliższym czasie można spodziewać się zniesienia embarga UE na dostawy sprzętu wojskowego do Chin. Stoi ono na przeszkodzie rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych.

</span></span>W czasie tłumienia manifestacji na Placu Tian'anmen, zginęło według oficjalnych danych 241 osób, w tym żołnierze. Organizacje pozarządowe podają większe liczby, nawet do 2700 zabitych. Kilkadziesiąt osób do tej pory przebywa w więzieniach

Anonimowi urzędnicy UE, z pionu spraw zagranicznych, zapewnili gazetę, że już w pierwszych miesiącach 2011 można spodziewać się zniesienia embarga Unii na eksport wyposażenia wojskowego do Chin. Zostało ono wprowadzone w 1989, po masakrze na Placu Tian'anmen. Związane jest również z łamaniem praw człowieka.

O ile rewelacji tych nie potwierdzono oficjalnie, ujawniono, że kwestia ta była jednym z tematów spotkań liderów krajów członkowskich, w dniach 16-17 grudnia. Ma być również dyskutowana w połowie stycznia na Węgrzech, w czasie nieformalnego szczytu ministrów spraw zagranicznych.

Według zapewnień dyplomatów chińskich, zniesienia embarga nie miałoby dużego, praktycznego wpływu na relacje wojskowe. Ambasador Song Zhe zasugerował, że ChRL nie ma zamiaru kupować europejskiej broni, twierdząc, że rodzimy przemysł już oferuje często lepsze rozwiązania.

Pomijając propagandowe znaczenie tej wypowiedzi, trzeba stwierdzić, że rzeczywiście ewentualny eksport wyposażenia wojskowego jest mało prawdopodobny, głównie ze względu na potencjalny sprzeciw USA.

Zniesienia embarga byłoby natomiast dużym sukcesem dyplomacji chińskiej. Pekin sugeruje, że w zamian za przywrócenie normalnych stosunków wojskowych, mógłby bardziej otworzyć swoją gospodarkę na import z UE i zmniejszyć deficyt wymiany handlowej.

Przeciwnikami zniesienia embarga były przede wszystkim Wielka Brytania i Holandia oraz - w mniejszym stopniu - Niemcy. Według nieoficjalnych informacji, ich opór w czasie ostatniego kryzysu znacznie się zmniejszył. O ile władze z Hadze i Berlinie prawdopodobnie zgodzą się na zniesienie embarga, stanowisko Londynu - najbliższego sojusznika Waszyngtonu, tradycyjnie przeciwnego wojskowemu wzmacnianiu Chin - nie jest jeszcze przesądzone.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.