Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tornado wyłączane ze służby?

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 26 stycznia 2011

Wczorajszy Daily Telegraph poinformował, że rząd rozpatruje możliwości zaoszczędzenia dodatkowego 1,6 mld GBP, m.in. przez szybsze wycofanie 74 samolotów Tornado.

Po przesądzonym już wycofaniu Harrierów, Tornado miały pozostać jeszcze przez lata podstawowym samolotem RAF. Wygląda jednak na to, że szybciej niż to można było przypuszczać, miejsce lidera obejmą Eurofightery / Zdjęcie: RAF

Przedstawione w październiku ubiegłego roku plany redukcji brytyjskich wydatków wojskowych zakładały zmniejszenie budżetu resortu obrony średnio o prawie 8% w ciągu najbliższych 5 lat. Zdecydowano m.in. o wycofaniu samolotów Harrier, jedynego lotniskowca, a także o ograniczeniu liczebności sił zbrojnych i grupy pracowników cywilnych, jak również likwidacji baz w Niemczech (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu, Jeszcze o redukcjach Londynu).

Według wczorajszego Daily Telegraph, resort obrony musi jednak znaleźć dodatkowe 1,6 mld GBP w budżecie na 2011/2012, który rozpocznie się 1 marca. Powodem są błędy w niedawnym obliczeniu oszczędności na okres do 2015.

Według gazety powoduje to, że prawdopodobnym będzie zmniejszenie liczby wykorzystywanych operacyjnie samolotów rodziny Tornado, z obecnych 134 do jedynie 60 egz. Powinno to pozwolić na zaoszczędzenie 300 mln GBP. Możliwym będzie nawet całkowita rezygnacja z zakupu ciężkich śmigłowców Chinook dla kontyngentu afgańskiego, co przełożyłoby się na nieodebranie 12 maszyn. Do tej pory zakup ten traktowano jednak priorytetowo.

Przedstawiciele resortu obrony poinformowali, że mogą ograniczyć lub zrezygnować z któregoś z 34 przedsięwzięć zakupowych, przewidzianych na przyszły rok. Zamierzają również rozpatrzyć zmniejszenie wydatków osobowych i związanych z bieżącym funkcjonowaniem sił zbrojnych, w tym sum przeznaczanych na paliwa i wydatki inwestycyjne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.