Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Geo-IK-2 na niewłaściwej orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 01 lutego 2011

Wystrzelony dziś rosyjski satelita Geo-IK-2 znalazł się na niewłaściwej orbicie. Ośrodek naziemny utracił nad nim kontrolę.

Pierwotnie start Geo-IK-2 No11 był planowany na grudzień 2010. Z powodu problemów technicznych start przełożono na 2011. Ostatecznie rakieta nośna Rokot z satelitą wystartowała dziś ok. 17:00 czasu moskiewskiego z kosmodromu w Plesiecku.

Po 2 minutach kontrolę nad lotem rakiety przejął Główny ośrodek doświadczalny kierowania statkami kosmicznymi im. Titowa. Wkrótce jednak utracił on kontakt z satelitą. Prawdopodobnie Geo-IK-2 znalazł się na niewłaściwej orbicie, eliptycznej, a nie kołowej. O czasowej obserwacji satelity informowali Amerykanie, ale także oni utracili z nim kontakt.

Według wstępnych ocen, przyczyną nie wejścia satelity na właściwą orbitę mogło być nieoddzielenie go od bloku przyspieszającego Briz-KM. Niektórzy eksperci uważają, że uda się jeszcze umieścić Geo-IK-2 na zadanej orbicie.

Satelita Geo-IK-2 jest przeznaczony do badania pola grawitacyjnego Ziemi. Został zbudowany przez OAO ISS im. akademika M.F. Reszetniewa. FR planowała umieszczenie na orbitach dwóch Geo-IK-2. Drugi ma wystartować w połowie 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.