Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Mi-28

Lotnictwo wojskowe, 15 lutego 2011

W Kraju Stawropolskim rozbił się śmigłowiec uderzeniowy Mi-28N. Jego pilot zmarł w szpitalu, nawigator jest ranny.

Do katastrofy doszło dziś w czasie rutynowego lotu treningowego Mi-28N. W czasie twardego lądowania w pobliżu miasta Bujnaksk, w Rejonie Budionnowskim w Kraju Stawropolskim śmigłowiec przewrócił się. Zniszczeniu uległa kabina śmigłowca.

Problemy zaczęły się na wysokości 1,5 km. Pilot próbował ratować śmigłowiec, zmniejszając wysokość lotu na 400 m, nie decydując się na katapultowanie. Ekipa ratunkowa, która dotarła na miejsce zdarzenia, znalazła nieprzytomnego pilota i rannego (ze złamaną nogą i uszkodzonym kręgosłupem), ale przytomnego nawigatora. Pilot zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

Komisja badająca okoliczności wypadku ocenia, że jego najbardziej prawdopodobną przyczyną była awaria zespołu napędowego. Śmigłowiec był praktycznie nowy, niedawno wszedł do uzbrojenia.

Straty poniesione w związku z katastrofą Rosjanie oceniają na 15-16 mln USD. Dowództwo armii rosyjskiej zdecydowało o czasowym wstrzymaniu lotów Mi-28. Według nieoficjalnych informacji, pod koniec 2010 w służbie pozostawało 27 Mi-28 różnych odmian.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.