Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pacyfizm Gatesa

Strategia i polityka, 28 lutego 2011

Robert Gates sekretarz obrony USA w czasie wystąpienia przed kadetami w West Point, powiedział, że szanse na powtórzenie operacji, w rodzaju inwazji na Irak czy Afganistan, są niewielkie.

W dotychczasowych działaniach w Iraku Amerykanie stracili 4439, zaś w Afganistanie1484 zabitych. Kilkanaście tysięcy żołnierzy zostało ciężko rannych. Wojny te pociągnęły za sobą ogromne koszty, pochłaniając - według części szacunków - nawet połowę budżetu obronnego USA

Robert Gates powiedział, że prawdopodobieństwo powtórzenia innego Afganistanu lub Iraku - inwazji, pacyfikowania i administrowania dużym krajem trzeciego świata - jest niewielkie. Dodał, że każdy sekretarz obrony, któryby doradzał takie posunięcie prezydentowi w przyszłości, powinien stuknąć się w głowę (have his head examined), nawiązując w ten sposób do stwierdzenia gen. MacArthura, który użył go w 1961 w rozmowie z Johnem F. Kennedy`m, odnośnie planów interwencji wojskowej w Azji.

Sekretarz Gates powiedział, że działania wojsk amerykańskich w przyszłości będą raczej szybkimi operacjami antyterrorystycznymi lub działaniami, związanymi z klęskami żywiołowymi. Były dyrektor Centrali Wywiadu zastąpił w 2006 zdymisjonowanego Donalda Rumsfelda w rządzie prezydenta George`a Busha. Mimo zmiany gospodarza Białego Domu, został w styczniu 2009 zaprzysiężony na poprzednio piastowane stanowisko w gabinecie Baracka Obamy. Miał pozostać na nim przez rok. Odejdzie dopiero w 2011. Jego wystąpienie w West Point było pożegnalne, w stosunku do studiujących tam kadetów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.