Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Beretta Mx4 dla Indii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2011

Beretta, włoski producent broni strzeleckiej, podpisał kontrakt na dostawy 34,5 tysiąca pistoletów maszynowych Mx4 Storm za 25 mln euro dla indyjskiej straży granicznej.

Beretta Mx4 Storm jest odmianą samopowtarzalnego Cx4 Storm, dostosowaną do prowadzenia ognia ciągłego i ze skróconą do 312-mm lufą. Indyjska straż graniczna zamówiła 34,5 tysiąca tych pistoletów maszynowych kalibru 9 mm / Zdjęcie: Beretta

Kontrakt na dostawy 9-mm pistoletów maszynowych Beretta Mx4 Storm dla indyjskiej Border Security Force - największej na świecie, liczącej ponad ćwierć miliona funkcjonariuszy, straży granicznej - podpisano 14 lutego. Ujawniono go jednak dopiero podczas odbywającej się w ZEA wystawy IDEX. Wartość zamówienia na ponad 34 tysiące pistoletów maszynowych szacowana jest na ponad 25 mln euro. Pierwsze partie Mx4 mają dotrzeć do Indii w ciągu 12 miesięcy, na przełomie 2011 i 2012. Jest to pierwszy kontrakt na dostawę broni, jaki podpisała Beretta z indyjskim odbiorcą.

Beretta Mx4 Storm to działający w oparciu o energię odrzutu zamka swobodnego pistolet maszynowy strzelający amunicją 9 mm x 19. W ofercie producenta są również odmiany do innych nabojów: 9 mm x 21, 10 mm x 22 (.40 S&W) i 11,43 mm x 23 (.45 ACP). Mx4 to dostosowana do prowadzenia ognia pojedynczego i ciągłego odmiana samopowtarzalnego modelu Beretta Cx4 Storm, który zadebiutował na cywilnym rynku w 2003. W porównaniu z wersją cywilną, lufa pistoletu maszynowego została skrócona z 422 mm do 312 mm, nadal jest jednak znacznie dłuższa od innych, popularnych modeli, przez co w Indiach broń nazywana jest karabinkiem (carbine). Długość całkowita to 647 mm (długość kolby można regulować przez stosowanie podkładek dystansowych, umieszczanych przed stopką), zaś masa bez magazynka to 2,82 kg.

W indyjskiej straży granicznej BSF, włoski pm ma zastąpić wysłużony 1A1 Carbine, czyli nielicencyjną odmianę brytyjskiego Sterlinga L2A1, produkowaną w fabryce SAF Kampur / Zdjęcie: OFB

Mx4 Storm jest w dużej mierze dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych. W komorze zamkowej znajdują się dwa, symetryczne okna wyrzutowe, zaś zamek ma przestawny wyciąg i wyrzutnik, co pozwala na wyrzucanie łusek w wybraną stronę. Chwyt napinający, przycisk zwalniający magazynek i bezpiecznik przetykowy, mogą być umieszczane z prawej lub lewej strony. Nad spustem, po obu stronach komory zamkowej, ulokowano dwupołożeniowy przełącznik rodzaju ognia. Jedynym manipulatorem, którego położenia nie można zmienić jest dźwignia zwalniająca zamek z tylnego położenia, w którym pozostaje on po opróżnieniu magazynka - znajduje się po lewej stronie komory spustowej i jest wygodnie zwalniana kciukiem prawej dłoni na chwycie.

Broń wyposażona została w stałe, mechaniczne przyrządy celownicze, jak również grzbietową, uniwersalną szynę montażową Picatinny. Ta ostatnia jest integralnym elementem kompozytowej komory zamkowej. Dodatkowym wyposażeniem jest długa stalowa szyna montażowa mocowana na plastykowej, szyny boczne dwóch długości, szyna dolna lub zestaw trzech szyn (górna i boczne), jako jeden element.

Długość całkowita Mx4 Storm wynosi 647 mm (755 mm w odmianie Cx4), zaś masa 2,82 (2,57) kg. Pistolet maszynowy zasilany jest z 30-nabojowych magazynków pudełkowych, których gniazdo mieści się w chwycie / Zdjęcia: Beretta

Beretta Mx4 Storm charakteryzuje się bardzo dobrą funkcjonalnością i ergonomią oraz futurystycznymi, zaokrąglonymi kształtami. Komora zamkowa i komora spustowa wykonane zostały z wytrzymałych tworzyw sztucznych, dzięki czemu pistolet maszynowy ma mniejszą masę, niż inne, dostępne na rynku modele z lufami podobnej długości. Dla porównania, dotychczas używany przez indyjską straż graniczną 9-mm pistolet maszynowy Carbine 1A1 (kopia brytyjskiego Sterlinga L2A1) ma lufę długości 199 mm i masę 3,06 kg, przy długości całkowitej 483/686 mm, zaś Carbine 1A2 z integralnym tłumikiem dźwięku (lokalna wersja Sterlinga Mark V) 198-mm lufę, masę 4,0 kg i długość całkowitą 698/902 mm. Zarówno 1A1, jak i 1A2 mają zostać zastąpione w służbie właśnie przez włoską konstrukcję. Znaczna długość lufy Mx4 ma zapewnić dobrą celność do 100 metrów.

Kontrakt na dostawy broni dla indyjskiej straży granicznej jest drugą, dużą umową podpisaną w ostatnim czasie przez koncern Beretta. Pod koniec 2010 wygrał on zamówienie na 12 tysięcy nowych karabinków ARX 160 (patrz ARX 160 przyjęty do uzbrojenia, 2009-04-01) dla włoskich sił zbrojnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.