Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza lotnicza zniszczona przez tsunami

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 13 marca 2011

Japońska baza lotnicza Matsushima została zniszczona przez powódź wywołaną tsunami. Zatopione zostały wszystkie znajdujące się w niej samoloty F-2, T-4 i U-125 oraz śmigłowce UH-60.

Tsunami, które spustoszyło wczoraj znaczne obszary Japonii, zniszczyło niektóre lotniska i bazy wojskowe. Prawdopodobnie najbardziej ucierpiała baza lotnicza Matsushima należąca do Air Self-Defence Force. Baza znajduje się w prefekturze Miyagi, ok. 120 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 8,9 w skali Richtera.

Baza  Matsushima pod wodą. Obiekty w oddali to samoloty F-2. Każdy kosztował  równowartość blisko 150 mln USD...

Według japońskiego ministerstwa obrony, w bazie Matsushima zniszczeniu uległo 28 samolotów i śmigłowców. Jest wśród nich 18 myśliwców Mitsubishi F-2B należących do 21st Hikotai (myśliwska eskadra treningowa) oraz 5 samolotów treningowych T-4, 3 śmigłowce Sikorsky UH-60 i 2 odrzutowce dyspozycyjne BAe U-125A z Kyunantai (eskadry poszukiwawczo-ratowniczej).

Samoloty w bazie Matsushima po powodzi. Nie widać na nich śladów  poważniejszych zniszczeń, ale działanie wody morskiej spowodowało, że  prawdopodobnie nie nadają się do remontu

Matsushima to baza zespołu akrobacyjnego Blue Impulse - części 11th Hikotai. Na szczęście jego samolotów - 7 Kawasaki T-4 nie było na miejscu. Zespół poleciał do bazy Tsuiki na pokazy z okazji otwarcia północnego odcinka linii superekspresu Kyushu Shinkansen. Pokazy zostały odwołane, a samoloty (podobnie jak inne z Tsuiki) przebazowane do bazy Nyutabaru.

Tsunami zniszczyło też pobliski port lotniczy Sendai. Zatopieniu uległo wiele małych, prywatnych samolotów


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.