Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ofensywa rebeliantów

Strategia i polityka, 28 marca 2011

W ciągu ostatnich dwóch dni sytuacja wojskowa w Libii znacznie się zmieniła. Rebelianci ponownie opanowali miejscowości na środkowym wybrzeżu, wkraczając nawet do Syrty.

Uzbrajanie francuskich Rafale w bazie Solenzara na Korsyce. Uderzenia lotnicze na siły rządowe pozwoliły rebeliantom na przetrwanie ofensywy oddziałów wojskowych i ponowne odbicie zajętych wcześniej miejscowości / Zdjęcie: Armée de L`air

W ciągu soboty i niedzieli rebelianci odbili Adżdabiję, Bujarkę, zajęli Ras Lanuf i Bin Jawad, pokonując ok. 250-270 km i zbliżając się ku Syrcie, ostatniemu dużemu miastu na drodze do Misraty (zobacz: Rafale zniszczył Galeba).

Rzecznik prasowy rządu tymczasowego w Bengazi twierdzi, że kolumna rebeliantów wkroczyła o 1:30 w nocy (w poniedziałek) do nie bronionej Syrty. Koresponduje to z niedzielnymi informacjami o opuszczeniu miasta przez kolumnę pojazdów wojskowych i cywilnych, w kierunku Trypolisu. Z drugiej jednak strony, BBC, powołując się na cywilnego informatora w mieście, twierdzi, że Syrta jest pod kontrolą sił rządowych.

Bez względu na losy tego miasta, faktem jest, że rebelianci przejęli kontrolę nad większością terminali naftowych, przez które Libia eksportuje swoje surowce mineralne.

Zwycięstwo było możliwe wyłącznie dzięki uderzeniom lotniczym państw zachodnich. Uzbrojeni w lekką broń rebelianci nie byli w stanie przełamać przez kilka dni obrony sił rządowych, wyposażonych w czołgi i artylerię, w Adżdabiji. Dopiero seria bombardowań pozwoliła rebeliantom na wdarcia się do wschodniej części miasta i zmusiła siły rządowe do odwrotu.

Według informacji zagranicznych dziennikarzy, kolejne miasta wpadały w ręce rebeliantów w zasadzie bez walki. Wzięli oni do niewoli kilkudziesięciu przeciwników, zdobyli również pojazdy samochodowe, niewielką liczbą broni lekkiej i amunicję, której nie zdążono ewakuować.

Wydarzenia z ostatnich kilkudziesięciu godzin świadczą o całkowitym załamaniu obrony sił rządowych w środkowej części wybrzeża. Nie wiadomo jedynie, czy zwolennicy Muamara Kaddafiego wycofują się w rejon Trypolisu, by tam stawić silny opór, czy - być może - uderzenia lotnicze całkowicie odebrały im zdolność do skutecznych działań.

Wiadomo, że koalicja państw, działających na podstawie Rezolucji 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ, prowadzi ataki lotnicze już 8. dzień z niesłabnącą siłą. W czasie weekendu przeprowadzono uderzenia - również pociskami samosterującymi - na obiekty obrony przeciwlotniczej w rejonie Bengazi i Trypolisu, wojska rządowe, znajdujące się w miejscowościach na wybrzeżu (łącznie z Syrtą), bazę marynarki wojennej w stolicy, a także kilka celów w innych regionach kraju.

Ponownie atakowano przedmieścia Misraty. Francuskie Rafale zniszczyły 5 szkolno-bojowych Galebów i dwa śmigłowce, określane jako Mi-35, na podmiejskim lotnisku wojskowym. Walki o to miasto jednak trwają.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.