Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec prób fotela F-35

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 kwietnia 2011

Zespół brytyjskich przedsiębiorstw pod kierunkiem BAE Systems zakończył próby foteli katapultowych, zwanych także systemami ratunkowymi, przeznaczonych dla wszystkich wersji samolotów bojowych F-35 Lightning II.

System  ratunkowy dla F-35 został przebadany w warunkach skrajnych, gdy  pełnowymiarowa makieta przedniej części samolotu z kompletnym fotelem i  manekinem antropomorficznym została wystrzelona z prędkością ponad 966  km/h na torze do prób. Łącznie przeprowadzono ponad 30 prób foteli  katapultowych w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych /  Zdjęcie: BAE Systems

BAE Systems poinformowało o zakończeniu serii rygorystycznych prób fotela katapultowego przeznaczonego dla samolotów F-35. Fotel został certyfikowany jako bezpieczny do użycia podczas lotu. Fotel katapultowy, używany w sytuacjach awaryjnych, zapewnia pilotowi możliwość bezpiecznego katapultowania się z samolotu. Zostanie on zamontowany we wszystkich, ponad 3 000 samolotach F-35, jakie mają być używane przez siły zbrojne na całym świecie.

Rick Whittaker, kierownik badań z ramienia BAE Systems, który był obecny przy ostatnich próbach w zakładach Martin Baker na lotnisku Chalgrove w Oxfordshire, skomentował je następująco: Katapultowanie się z samolotu takiego jak F-35 zwykle trwa nie dłużej niż 3 sekundy od pociągnięcia uchwytu katapultowania do chwili, gdy spadochron pilota jest już otwarty. Można sobie wyobrazić, jak szybko wszystko się dzieje. Podczas prób co sekundę dokonujemy około 900 tysięcy pomiarów. Z przyjemnością mogę potwierdzić, że system działa naprawdę dobrze.

Chris Garside, główny inżynier programu F-35 w BAE Systems dodał: Uzyskanie certyfikatu jest wynikiem kilku lat ciężkiej pracy całego zespołu nad wieloma funkcjami. To duże osiągnięcie. W trakcie kolejnych prób system działał tak, jak się spodziewaliśmy. Fotel katapultowy w standardzie sprawdzonym podczas ostatnich prób będzie teraz montowany w samolotach seryjnych.

Zespół przedsiębiorstw obejmuje BAE Systems - głównego poddostawcę dla Lockheed Martin w programie F-35 - oraz Martin Baker Aircraft Company odpowiedzialną za produkcję fotela katapultowego US16E, będącego pochodną foteli z cieszącej się uznaniem rodziny Mk16. Pacific Scientific Energetic Materials Company jest dostawcą układu kruszenia owiewki, wycinającego w kompozycie otwór, przez który wyrzucany jest fotel, natomiast Honeywell dostarcza instalację tlenową pilota.


Drukuj Góra