Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udana próba SM-3

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2011

Wczoraj odbyła się próba antyrakiety SM-3 przeciwko celowi o największym w historii testów zasięgu. Pocisk został wystrzelony z niszczyciela, którego systemy nie przechwyciły jeszcze celu.

Rakieta-cel LV-2 (zbudowana na bazie dwóch pierwszych stopni morskiej rakiety balistycznej Trident I (C4)) została wystrzelona z Reagan Test Site na atolu Kwajalein na wyspach Marshalla - odległych o 2300 mil (3700 km) od Hawajów wczoraj o 18:52 (GMT 6:52). Antyrakieta Raytheon SM-3 Block IA została wystrzelona z płynącego w odległości 2000 mil niszczyciela USS O'Kane (DDG 77) z systemem Aegis około 11 minut później. Jej głowica kinetyczna przechwyciła, trafiła i zniszczyła cel.

Od początku po wystrzeleniu rakieta-cel była śledzona przez transportowalny radar Raytheon AN/TPY-2 znajdujący się na wyspie Wake i systemy Aegis niszczyciela USS Hopper. Radar lądowy był obsługiwany przez żołnierzy z 94th Army Air and Missile Defense Command operujących z 613th Air and Space Operations Center at Hickam Air Force Base na Hawajach. Lot celu śledziły też dwa satelity doświadczalne STSS (Space Tracking and Surveillance Satellites) wystrzelone na orbitę na rzecz MDA (Missile Defense Agency) w 2009. Dane z tych źródeł były transmitowane na pokład USS O'Kane, skąd - mimo nieprzechwycenia celu przez radar okrętu - wystrzelono antyrakietę.

W teście FTM-15 (Flight Test Standard Missile-15) wykorzystano najnowszy wariant systemu Lockheed Martin Aegis BMD - v.3.6.1. Jest on optymalizowany do niszczenia celów wystrzelonych z odległości 3 - 5,5 tys. km, czyli rakiet balistycznych o średnim zasięgu. Może naprowadzać antyrakiety na cele, których dane przekazywane są z odległych źródeł. Także spoza zasobów US Navy.

FTM-15 był 21 z 25 testów z wykorzystaniem Aegis BMD. Pierwszy zrealizowano w 2002. Dwa testy poprzedzające wczorajszy były nieudane.

Na bazie morskiego systemu Aegis ma do 2020 powstać wersja lądowa, określana jako Aegis Ashore. Prace nad nią znajdują się we wstępnej fazie (Walka o kontrakty MDA, 2011-01-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra