Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Za mało precyzyjnych bomb?

Lotnictwo wojskowe, 17 kwietnia 2011

Według piątkowego The Washington Post, europejskie kraje, prowadzące bombardowania celów w Libii, zaczynają odczuwać braki amunicji precyzyjnej.


RAF wykorzystuje kilka typów bomb naprowadzanych laserowo i systemem GPS, zintegrowanych z samolotami Tornado GR4 i Eurofigter, w tym prezentowane pod kadłubem tego pierwszego Enhanced Paveway. Jednak tylko Amerykanie mają zapasy wystarczające do prowadzenia długotrwałych kampanii / Zdjęcie: RAF

Informacje pochodzą od anonimowych, ale wysokich rangą przedstawicieli USA i NATO. Twierdzą oni, że europejskie kraje sojuszu, prowadzące operacje uderzeniowe nad Libią, zaczynają odczuwać braki precyzyjnych bomb i pocisków. W związku z tym Amerykanie, którzy wycofali większość swoich samolotów bojowych (zobacz: Amerykanie nad Libią), mogą zostać zmuszeni do powtórnego zaangażowania się w misje uderzeniowe.

Obecnie prowadzą je samoloty Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Danii, Norwegii i Kanady, przy czym maszyny dwóch pierwszych państw wykonują połowę bombardowań.

Sojusznicy USA w NATO dysponują jednak ograniczonymi zapasami uzbrojenia precyzyjnego. Dokładne dane nie są ujawniane, jednak skalę problemu pokazuje fakt, że wśród 100 tys. zestawów naprowadzania JDAM dla klasycznych bomb lotniczych, wyprodukowanych do 2004 przez Boeinga, zaledwie co dziesiąta trafiła do wojsk lotniczych sojuszników USA. Zamawiający zaś najwięcej takich systemów RAF, wykorzystał dużą część z nich do bombardowania Jugosławii w 1999, a później celów w Iraku i Afganistanie.

Wszystkie dotychczasowe konflikty pokazują, że jedynie USA posiadają wystarczające zapasy uzbrojenia precyzyjnego, do prowadzenia długotrwałych kampanii, mających na celu stopniowe niszczenie potencjału państw średniej wielkości. W przypadku Libii, sytuację komplikuje fakt posiadania dużych rezerw uzbrojenia przez siły wierne Muamarowi Kadafiemu. Są więc one zdolne - przynajmniej teoretycznie - do wielokrotnego zastępowania zniszczonych czołgów, dział i systemów przeciwlotniczych w jednostkach, uczestniczących w walkach z rebeliantami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.