Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Za mało precyzyjnych bomb?

Lotnictwo wojskowe, 17 kwietnia 2011

Według piątkowego The Washington Post, europejskie kraje, prowadzące bombardowania celów w Libii, zaczynają odczuwać braki amunicji precyzyjnej.


RAF wykorzystuje kilka typów bomb naprowadzanych laserowo i systemem GPS, zintegrowanych z samolotami Tornado GR4 i Eurofigter, w tym prezentowane pod kadłubem tego pierwszego Enhanced Paveway. Jednak tylko Amerykanie mają zapasy wystarczające do prowadzenia długotrwałych kampanii / Zdjęcie: RAF

Informacje pochodzą od anonimowych, ale wysokich rangą przedstawicieli USA i NATO. Twierdzą oni, że europejskie kraje sojuszu, prowadzące operacje uderzeniowe nad Libią, zaczynają odczuwać braki precyzyjnych bomb i pocisków. W związku z tym Amerykanie, którzy wycofali większość swoich samolotów bojowych (zobacz: Amerykanie nad Libią), mogą zostać zmuszeni do powtórnego zaangażowania się w misje uderzeniowe.

Obecnie prowadzą je samoloty Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Danii, Norwegii i Kanady, przy czym maszyny dwóch pierwszych państw wykonują połowę bombardowań.

Sojusznicy USA w NATO dysponują jednak ograniczonymi zapasami uzbrojenia precyzyjnego. Dokładne dane nie są ujawniane, jednak skalę problemu pokazuje fakt, że wśród 100 tys. zestawów naprowadzania JDAM dla klasycznych bomb lotniczych, wyprodukowanych do 2004 przez Boeinga, zaledwie co dziesiąta trafiła do wojsk lotniczych sojuszników USA. Zamawiający zaś najwięcej takich systemów RAF, wykorzystał dużą część z nich do bombardowania Jugosławii w 1999, a później celów w Iraku i Afganistanie.

Wszystkie dotychczasowe konflikty pokazują, że jedynie USA posiadają wystarczające zapasy uzbrojenia precyzyjnego, do prowadzenia długotrwałych kampanii, mających na celu stopniowe niszczenie potencjału państw średniej wielkości. W przypadku Libii, sytuację komplikuje fakt posiadania dużych rezerw uzbrojenia przez siły wierne Muamarowi Kadafiemu. Są więc one zdolne - przynajmniej teoretycznie - do wielokrotnego zastępowania zniszczonych czołgów, dział i systemów przeciwlotniczych w jednostkach, uczestniczących w walkach z rebeliantami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.