Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sherman w Poznaniu

18 kwietnia 2011

W ubiegłym tygodniu do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przyjechały z Belgii: czołg Sherman M4A4 Firefly VC i haubicoarmata 25-funtowa Mk II. Po renowacji trafią do muzeum w Gdańsku.


Kadłub czołgu wymagać będzie długotrwałych zabiegów renowacyjnych

Transport jest jednym z elementów realizacji umowy z 11 kwietnia bieżącego roku, zawartej między Królewskim Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Załadunek 25-funtówki na samochód ciężarowy. Z przodu widoczne gąsienice Shermana...

Porozumienie zakłada przekazanie Polsce czołgu Sherman M4A4 Firefly VC, a więc z doskonałym brytyjskim działem przeciwpancernym 17-funtowym, zamiast standardowej amerykańskiej armaty 75 mm. Drugim eksponatem jest haubicoarmata kalibru 87,6 mm.

Oba typu broni były wykorzystywane przez jednostki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Czołgi - w 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, a później również w utworzonej w czerwcu 1945 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej (jednak w odmianie M4 Firefly IC, a więc z krótszym kadłubem). Działa natomiast stanowiły standardowe wyposażenie niemal wszystkich jednostek artylerii.


...w tym samym pojeździe, w którym transportowano działo, znalazło się jeszcze miejsce dla wieży Shermana / Zdjęcia: Krzysztof Garsztka, Stałe przedstawicielstwo RP przy NATO

Oba eksponaty wymagają prac renowacyjnych. W przypadku kadłuba czołgu interwencje muszą być bardzo poważne. Prace zrealizuje grupa specjalistów z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, kierowanym przez majora Tomasza Ogrodniczuka.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.