Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litwa testuje rakiety balistyczne

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 kwietnia 2011

Na poligonie w Juodkrante naukowcy z Instytutu Technologii Obronnych Politechniki w Kownie przetestowali małe rakiety balistyczne o zasięgu 30 km GTI-160.

Inżynierowie z Instytutu Technologii Obronnych Politechniki w Kownie (Kauno technologijos universiteto Gynybos technologijų instituto, GTI) prowadzą prace projektowe nad rakietami balistycznymi od kilku lat. Dyrektor GTI, prof. Algimantas Fedaravicius przypomniał, że w lipcu 2009 specjaliści Instytutu na poligonie w Pabradie przetestowali wyrzutnię i rakietę na paliwo stałe KUT GTI-1 o zasięgu 10 km. Rakieta osiągnęła prędkość ok. 1500 km/h, wznosząc się na wysokość 5 km. Wtedy zapowiadano powstanie rakiet o większym zasięgu i możliwościach bojowych.

Naukowcy z GTI rozpoczynali program rakietowy od zera w 2006. Był on finansowany ze środków własnych uczelni. W pierwszej kolejności opracowano materiał pędny. Po udanej próbie z lipca 2009 dalsze prace uzyskały finansowanie spoza KTU. W efekcie powstały rakiety GTI-95 i GTI-160. 19 kwietnia przetestowano 4 GTI-95 i 2 GTI-160 (na zdjęciu).

Program ma charakter wojskowy. Litwini rozważają jednak wykorzystanie jego efektów do budowania rakiet do badań meteorologicznych. W przyszłości litewskie rakiety miałyby też wynosić na orbity małe satelity (nanosatelity). W tej sprawie Litwini nawiązali współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.