Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bilion za użytkowanie F-35

Lotnictwo wojskowe, 23 kwietnia 2011

Ostatnia analiza kosztów utrzymania samolotów F-35, w całym okresie ich wykorzystywania, wskazuje, że za 2443 samoloty, średnio w ciągu 30 lat, amerykańscy podatnicy zapłacą 1 bln USD.


Zdjęcie: USAF

Dane te zawarto w opracowaniu niezależnej grupy, pracującej dla Pentagonu, a przekazanej członkom Kongresu USA. 1 bln USD to kwota o 85 mld większa, niż w poprzedniej analizie z 2009. Dotychczasowe, oficjalne dane w tej kwestii oscylowały w przedziale 442-760 mld USD.

Wyliczenia oparto na doświadczeniach z użytkowania samolotów F-16, F/A-18 i AV-8B, a więc maszyn, które zastąpią poszczególne modele Lightningów II. Wzięto również pod uwagę dotychczasowe koszty lotów prototypów F-35. Szacuje się, że będą one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku myśliwców starszej generacji. Powodem są m.in. większe opłaty za utrzymanie płatowca.

Obecnie zakłada się, że faza badawczo-rozwojowa oraz sama produkcja 2443 F-35 dla lotnictwa różnych rodzajów sił zbrojnych USA pochłonie 382 mld USD. W takiej sytuacji 1 bln USD jest kwotą realną. W przypadku większości względnie nowoczesnych samolotów odrzutowych relacja kosztu zakupu, do kosztu utrzymania samolotu układa się prawie jak 1:3.

Największą część środków przeznacza się na serwisowanie, przeglądy, remonty i modernizacje. Dużo kosztuje również uzbrojenie. Cena paliwa stanowi zaledwie kilka % całkowitych kosztów utrzymania samolotu. W przypadku F-35 oznaczałoby to konieczność wydania właśnie 900 mld-1 bln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.