Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy system dowodzenia RWSN

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł zbrojeniowy, 27 kwietnia 2011

Wojska rakietowe przeznaczenia strategicznego FR rozpoczęły wdrażanie nowego automatycznego systemu dowodzenia potencjałem jądrowym. To już czwarta generacja takiego systemu.

Rosyjskie Wojska rakietowe przeznaczenia strategicznego (RWSN, Rakietnyje wojska strategiczeskowo naznaczenia) są intensywnie przezbrajane od kliku lat. Środki na obecną fazę modernizacji pochodzą z rządowego programu zakupów uzbrojenia na lata 2011-2020, wartego łącznie 20 bln rubli. Program przewiduje zakupy mobilnych wielogłowicowych rakiet strategicznych RS-24 Jars w miejsce dotąd kupowanych jednogłowicowych RS-12M2 Topol, a także dostawy kolejnych Topoli bazowania stacjonarnego oraz nowego typu rakiet, które mają zastąpić rakiety R-36M Wojewoda. Jednocześnie trwa wymiana automatycznego systemu dowodzenia na jego czwartą generację. Źródła w dowództwie RWSN nie podają, kiedy ten proces się zakończy.

Nowy system (ASBU, awtomatizirowannaja sistiema bojewowo uprawlenia) jest przeznaczony do przekazywania rozkazów, wymiany informacji i kontroli gotowości bojowej poszczególnych rakiet i wyrzutni. Może on w czasie rzeczywistym uwzględniać zmiany planów użycia uzbrojenia strategicznego i wyznaczać nowe cele rakietom. Może przy tym omijać węzły pośrednie i przekazywać, z wykorzystaniem łączności satelitarnej, informacje bezpośrednio wyrzutniom, co w warunkach ewentualnej wojny nuklearnej ma zwiększyć niezawodność systemu.

W każdym z podsystemów ASBU wykorzystana jest rosyjska baza elementowa. Systemy są zwielokrotnione (co najmniej potrójne) zarówno w zakresie łączności, jak i przetwarzania danych. Poszukiwanie niesprawności jest w pełni automatyczne. Odbywa się z dokładnością do jednego typowego elementu, z których każdy łatwo można wymienić. System ma być maksymalnie niezawodny także w warunkach silnego przeciwdziałania radioelektronicznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.