Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajwańskie pociski naddźwiękowe

Marynarka wojenna, 09 maja 2011

Przedstawiciele władz Tajwanu potwierdzili wprowadzenie do służby naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych Hsiung Feng III (Waleczny wiatr III) i rozpoczęcie ich produkcji seryjnej.

Hsiung Feng III prezentowany w czasie parady w 2007 / Zdjęcie: BIP rządu Republiki Chin

Hsiung Feng III (HF-3) to konstrukcja rozwijana od lat 1990. Napędzany jest silnikiem strumieniowym, zapewniającym - według oficjalnych danych - osiągnięcie prędkości ok. 2300 km/h i zasięg rzędu 150-300 km. Szczegóły techniczne pocisku utrzymywane są jednak w tajemnicy. Na podstawie prezentowanych publicznie egzemplarzy ocenia się, że mają długość 6,1 m i masę ok. 1,3 t. Przypuszcza się również, że zastosowano ulepszony radar naprowadzający, wykorzystywany w starszym, poddźwiękowym HF-2.

Po raz pierwszy zaobserwowano kontenery startowe HF-3 na pokładzie fregaty Cheng Kung (PGF-1101), czyli tajwańskiej odmianie okrętu typu Oliver Hazard Perry, już w 2006. Później 4 wyrzutnie zainstalowano na bliźniaczym PGF-1105. Były to jednak prawdopodobnie pociski pierwszej, niewielkiej partii produkcyjnej.

W czasie ostatniego weekendu poseł Lin Yu-fang ujawnił - powołując się na informacje marynarki wojennej - że HF-3 zostały zainstalowane na kilku typach okrętów. Lin zasugerował, że chodzi o przystosowanie do przenoszenia nowej broni 8 fregat typu Cheng Kung i kilkunastu kutrów rakietowych, prawdopodobnie typu Kuang Hua VI. Proces przezbrojenia dopiero się jednak rozpoczął.

Marynarka wojenna Tajwanu wykorzystuje również inne jednostki, w tym ex-amerykańskie fregaty i niszczyciele, zbudowane we Francji fregaty typu Kang Ding (czyli La Fayette) oraz rodzime kutry rakietowe. Na razie brak jest jednak doniesień o planach ich uzbrojenia w HF-3.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.