Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włoskie wyposażenie dla rebeliantów

Strategia i polityka, 09 maja 2011

Przedstawiciele opozycyjnego rządu w Bengazi potwierdzili, że Włochy dostarczą w szybkim tempie partię wyposażenia wojskowego. Nie będzie to jednak klasyczna broń.

Głównym dostawcą libijskiej broni było ZSRS. Swój udział na tym lukratywnym rynku miały jednak również państwa NATO, w tym Włochy, które sprzedały m.in. działa samobieżne Palmaria. Stały się one jednym z głównych celów ataków samolotów koalicyjnych. Po rezygnacji z embarga na dostawy broni w 2004, Rzym ponownie stał się jednym z dostawców wyposażenia wojskowego dla Libii. Wygląda na to, że zamierza kontynuować tę działalność również w oparciu o nowy, rebeliancki rząd / Zdjęcie: Bernd Bricken

Informację o uzyskaniu zgody Rzymu na szybkie dostawy wyposażenia wojskowego ujawnił Abdul Hafiz Ghoga, wiceprzewodniczący Tymczasowej Rady Narodowej. Dodał, że w sprawie transakcji do Włoch wyjechali oficerowie sił rebelianckich. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Władze w Rzymie nie potwierdziły oficjalnie faktu istnienia umowy w tej sprawie, ale media - powołując się na anonimowych informatorów - twierdzą, że porozumienie dotyczy systemów samoobrony.

W ubiegłym tygodniu włoski minister obrony, Franco Frattini powiedział, że dostawy mogą objąć systemy radarowe, obserwacji nocnej oraz urządzenia zakłócające łączność radiową sił rządowych.

Jeżeli porozumienie zostanie wypełnione, Włochy staną się pierwszym państwem europejskim, dostarczającym oficjalnie wyposażenie wojskowe dla rebeliantów. Wiadomo, że korzystają oni zarówno z doświadczenia zagranicznych instruktorów i doradców (zobacz: Więcej ataków i oficjalni doradcy), jak i bezpośrednich dostaw. Na razie potwierdzono fakt przekazywania - przez Egipt lub za pośrednictwem tego kraju - pocisków do systemów artylerii rakietowej BM-21 (zobacz: Dostawy broni dla Libii?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.