Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Putin wpuszcza Alenię do Suchoja

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 17 stycznia 2008

Dzięki dekretowi prezydenta Rosji, Władimira Putina, Alenia Aeronautica może ominąć miejscowe przepisy i wprowadzić swojego przedstawiciela do zarządu spółki Suchoj Samoloty Cywilne, producenta Suchoj Superjet 100 (SSJ 100).

W Rosji obowiązuje zakaz przekraczania przez zagranicznych inwestorów poziomu 25% udziałów w spółkach o strategicznym znaczeniu. Zalicza się do nich przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego. Przepis uniemożliwia też obejmowanie stanowisk w zarządach przez obcokrajowców.

Dekret prezydenta Putina, podpisany wyłącznie dla Alenia Aeronautica (należącej do Finmeccanica), pozwala włoskiemu przedsiębiorstwu na zakup 25% + 1 akcji Sukhoi Civil Aircraft, spółki powołanej przez Suchoja dla produkcji SSJ 100. Dzięki temu wprowadzi swojego przedstawiciela do Rady Dyrektorów.

SSJ 100, w odróżnieniu od innych rosyjskich konstrukcji pasażerskich, nie jest przeznaczony wyłącznie na rynek wewnętrzny i państw azjatyckich. Powstaje przy dużym udziale zagranicznych komponentów i we współpracy z Boeingiem. Jest przeznaczony również do sprzedaży na Zachodzie, gdzie ma konkurować z samolotami Bombardiera i Embraera. Pierwsze zamówienie z tego kierunku na SSJ 100 złożyły już włoskie ItAli Airlines (10+10 egz. w opcji), trwają również zaawansowane rozmowy z węgierskim Malevem i Scandinavian Airlines System. Wśród innych potencjalnych klientów wymienia się m.in. Lufthansę, Air France i Iberię.

Dekret prezydencki jest zwieńczeniem umowy o strategicznym partnerstwie między Alenią i Suchojem, podpisanej w czasie ostatniego salonu lotniczego w Le Bourget. Na mocy tego porozumienia Alenia i Suchoj zawiązały także spółkę joint venture (z 51-% udziałem Włochów) Superjet International, z siedzibą w Wenecji, która zajmuje się marketingiem, dostawą i serwisowaniem sprzedawanych na zachód SSJ 100, a także opracowaniem wersji biznesowej i towarowej samolotu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.