Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Budowa F125 rozpoczęta

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 12 maja 2011

W stoczni Blohm + Voss w Hamburgu rozpoczęła się budowa pierwszej z czterech zamówionych fregat F125. Dostawa największego okrętu Bundesmarine planowana jest na 2016.

Artystyczna wizja okrętu. Jednostki o wyporności 7200 t i długości 149,5 m zostały zaprojektowane dla spełnienia uniwersalnych wymagań, łącznie z możliwością prowadzenia operacji pokojowych i humanitarnych / Zdjęcie: ARGE F125

Uroczystość odbyła się 9 maja. Rozpoczęcie prac symbolizowało uruchomienie przez zastępcę federalnego biura technologii obronnych i zamówień, Reinharda Schutte lasera, który rozpoczął cięcie pierwszych arkuszy blach.

Planuje się, że położenie stępki nastąpi w listopadzie bieżącego roku. Okręt powinien zostać przekazany odbiorcy w 2016, a ostatnia z czterech zamówionych w 2007 jednostek - dwa lata później. Prace prowadzi konsorcjum ARGE F125, joint-venture Thyssen-Kruppa i Lürssena.

Nowe okręty będą największymi jednostkami Bundesmarine i zastąpią fregaty typu Bremen. Zostały zaprojektowane głównie pod kątem technologii stealth, działania na sieciocentrycznym polu walki oraz spełnienia nowych, post-zimnowojennych wymagań marynarki wojennej.

Mimo zachowania silnego, klasycznego uzbrojenia, składającego się pocisków RGM-84 Harpoon (w przyszłości mają one zostać zastąpione przez RBS 15 Mk4, które umożliwią atakowanie celów lądowych), działa Otobreda 127 mm Volcano (instalację wieży z samobieżnej haubicy PzH 2000 zarzucono, ze względu na problemy z przystosowaniem do działań na morzu), 2 zestawów przeciwlotniczych RAM Block II, znacznie rozbudowano uzbrojenie małokalibrowe, przydatne do niszczenia zarówno celów powietrznych, jak i małych łodzi, np. przemytników czy piratów.

F125 zostanie wyposażona w 2 automatycznie sterowane armaty MLG 27, 5 wieżyczek Hitrole-NT z wkm kalibru 12,7 mm oraz dwa zwykłe karabiny tego kalibru, obsługiwane bezpośrednio przez strzelca. Okręt otrzyma również działka wodne i szperacze, wyposażenie w tak dużych okrętach niespotykane.

Wartość całego programu wynosi 2,2 mld Euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.