Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dreamliner opóźniony

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 17 stycznia 2008

Amerykański koncern lotniczy Boeing Co. powiadomił wczoraj oficjalnie o przesunięciu inauguracyjnego lotu nowego modelu pasażerskiego odrzutowca B787 Dreamliner o trzy miesiące.

Potwierdziły się tym samym niedawne zapowiedzi kolejnego, trzeciego już opóźnienia oblotu Boeinga B787 Dreamliner (zobacz: Boeing 787 opóźniony o 6 miesięcy). Według zapowiedzi przedstawicieli koncernu odbędzie się on w marcu lub nawet czerwcu 2008, a pierwsze dostawy powinny rozpocząć się na początku 2009, a więc z prawie rocznym opóźnieniem wobec pierwotnych planów.

Według Boeinga powodem zwłoki są przede wszystkim opóźnienia podwykonawców, w tym zagranicznych. Koncern w swoich macierzystych zakładach musi wykonywać za nich prace montażowe. Powołano specjalny zespół menadżerów, który zmodernizuje plany koordynacji dostaw, a także montażu finalnego.

Boeing otrzymał od 55 linii lotniczych łącznie ponad 815 zamówień na samoloty rodziny B787, z czego osiem złożył PLL LOT. Tylko w 2007 przewoźnicy zamówili 367 Dreamlinerów.

Opóźnienia wpłyną na wyniki finansowe Boeinga, również z tytułu ewentualnych odszkodowań na rzecz linii lotniczych lub podwykonawców. Przedstawiciele producenta uważają jednak, że w 2008 będzie to wpływ nieznaczny, a oszacowanie kosztów związanych z opóźnieniami programu B787 na 2009, będą możliwe nie wcześniej niż za 3-4 miesiące.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.