Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjczycy wybierają Minimi-7,62

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 maja 2011

13 maja brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło o wyborze FN Minimi-7,62 w przetargu na zakup nowych ręcznych karabinów maszynowych.

Nowym  erkaemem armii brytyjskiej, używanym podczas misji w Afganistanie  będzie Minimi-7,62. Brytyjczycy wybrali belgijski FN Herstal jako  dostawcę karabinów maszynowych kal. 7,62 mm / Zdjęcie: FN Herstal

W połowie kwietnia 2009 brytyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło procedurę zakupu 190 nowych karabinów maszynowych do naboju 7,62 mm x 51 NATO wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym (m.in. pas nośny, torba amunicyjna, zestaw do czyszczenia i konserwacji). Brytyjczycy poszukiwali zmodyfikowanej broni produkcyjnej (MOTS, Modified Off The Shelf), zdolnej do skutecznego, powtarzalnego zwalczania celów na dystansie minimum 600 m, zaś docelowo 800 m. Karabin maszynowy miał mieć możliwość wystrzelenia bez przerwy na ładowanie, ogniem ciągłym 100 nabojów, z szybkostrzelnością przynajmniej 600 strz./min., a docelową 1000 strz./min. Broń miała być zasilana z używanej w armii brytyjskiej rozsypnej taśmy amunicyjnej do nabojów 7,62 mm x 51. Masa konstrukcji nie powinna przekraczać 9 kg, przy czym wartością optymalną byłoby 7 kg.

W  brytyjskiej drużynie piechoty nowy Minimi-7,62 ma zastąpić dotychczas  używany 7,62-mm ukaem L7A2 (FN MAG 58, na zdjęciu drugi od prawej).  Pododdziały armii brytyjskiej są niezwykle silnie nasycone bronią  wsparcia - 5,56-mm kbkm M110A2 i L86A2 / Zdjęcie: Brytyjskie MO

Zainteresowani mieli do czerwca 2009 dostarczyć do testów 10 karabinów maszynowych. Badania użytkownika, klimatyczne, bezpieczeństwa i przydatności do służby rozpoczęły się w lutym 2010. Producenci, których konstrukcje nie przeszły tych testów, zostały wykluczone z dalszego uczestniczenia w postępowaniu. Szacunkowy koszt zakupu nowej broni szacowano na 10-20 mln funtów. Po podpisaniu zamówienia, karabiny maszynowe miały zostać dostarczone do składu w Donnington.

13 maja ogłoszono, że wybraną konstrukcją będzie belgijski 7,62-mm ręczny karabin maszynowy (rkm) Minimi-7,62 produkowany przez FN Herstal, nie zakupiono jednak 190 erkaemów, ale 176. Broń ma zostać dostarczona do końca 2012. Kontrakt zawiera opcję na dostawę dalszych 250 Minimi-7,62. Jeżeli będzie wykorzystna to erkaemy mają być dostarczane partiami w latach 2012-2014. Nieznana jest jeszcze desygnata, jaką otrzyma ta broń w brytyjskich siłach zbrojnych. Używane od 2003 5,56-mm karabinki maszynowe FN Minimi i FN Minimi Para nosiły oznaczenia, odpowiednio, L108A1 i L110A1/A2 (ta ostatnia odmiana z uniwersalną szyną montażową na grzbiecie pokrywy komory zamkowej, dostosowaną do mocowania celownika SUSAT).


Drukuj Góra