Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Następcy szwajcarskich F-5

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 stycznia 2008

Szwajcarskie ministerstwo obrony poinformowało, że 7 stycznia zostało wystosowane zapytanie ofertowe dla Boeinga, EADS, Dassault i Gripen International, w celu wyłonienia następcy F-5E Tiger II.

Od 2010 przestarzałe szwajcarskie F-5E będą stopniowo wycofywane. Ich następca zostanie wybrany w programie Neues Kampfflugzeug (NFK). Związany z tym będzie wybór nowego samolotu szkolnego / Zdjęcie: MO Szwajcarii

W służbie szwajcarskiego lotnictwa wojskowego pozostają obecnie 33 F-18C/D Hornet (pierwotnie samoloty nie miały możliwości skutecznego atakowania celów lądowych) oraz 54 F-5E. Te ostatnie będą sukcesywnie wycofywane od 2010. Zainicjowane procedury przetargowe mają doprowadzić do pozyskania ich następcy, dla 3 eskadr (Patrouille Suisse, 8. i 19.). W grę wchodzi więc zamówienie na podobną liczbę samolotów, co w przypadku F-18.

Oferty wysłano do Boeinga, który prawdopodobnie wystąpi z F/A-18E/F Super Hornet, EADS (Eurofighter), Dassault Aviation (Rafale) i Gripen International (JAS 39 Gripen). Wstępne odpowiedzi mają wpłynąć do połowy 2008, po czym rozpoczną się próby w locie. Po wyłonieniu zwycięzcy, ministerstwo obrony przedstawi decyzję do zatwierdzenia rządowi i parlamentowi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.