Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby indyjskiej Astry

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 maja 2011

Indyjska DRDO przeprowadziła 3 próby kpr powietrze-powietrze Astra o zasięgu 80 km. Testowany jest przede wszystkim napęd i aerodynamika pocisku.

Próby kpr powietrze-powietrze Astra prowadzone są na poligonie Chandipur w Orissa. Pocisk wystrzeliwany jest z wyrzutni naziemnej. Poprzednie próby Astry prowadzono w 2010.

Pierwszy z serii obecnych testów miał miejsce 20 maja. Pocisk wystrzelono 9:50 czasu lokalnego. Sprawdzano jedynie działanie silnika i poprawność układu aerodynamicznego. Tę próbę oceniono jako nie w pełni udaną, bo utracono kontrolę nad pociskiem. Drugi, udany test przeprowadzono 21 maja o 10:32.

Kpr Astra ma długość 3,8 m, a średnicę 178 mm. Pocisk rozwija prędkość Ma1,2-1,4. Jego masa wynosi 160 kg, w tym głowica bojowa - 15 kg. Zasięg pocisku wystrzelonego z wysokości 15 km wynosi 100-110 km, a z 8 km - 44 km, zaś z poziomu morza kpr może dolecieć 21 km. Zasięg bojowy szacuje się na 80 km w wypadku strzelania do celu zbliżającego się, a na 20 km w wypadku celu oddalającego się. Według DRDO, to więcej niż w wypadku pocisków o podobnej masie produkowanych obecnie przez USA czy FR.

Rozwój Astry trwa już 8 lat. Pierwszy test w locie prototypu (demonstratora) przeprowadzono 9 maja 2003 w Chandipur. W listopadzie 2009 po raz pierwszy wystrzelono pocisk z samolotu Su-30MKI. Przeprowadzono wówczas łącznie 7 testów. Przed przyjęciem do uzbrojenia Astra powinna zostać wystrzelona w różnych warunkach ok. 50 razy, licząc testy prowadzone przez zamawiającego. Przyjęcie pocisku do uzbrojenia jest planowane na 2013-2014.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.