Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożar w kolejnym arsenale w Rosji

Strategia i polityka, 03 czerwca 2011

Wczoraj doszło do pożaru i wybuchów w kolejnym w ciągu tygodnia magazynie amunicji w Rosji. 2 osoby nie żyją, 55 jest rannych, a pożar może potrwać jeszcze kilka dni.

Do wybuchów w 102. Arsenale Centralnego okręgu wojskowego koło wioski Pugaczewo w Rejonie Małopurgińskim w Udmurtii - niedaleko granicy z Tatarstanem, 30 km od Iżewska, doszło wczoraj późnym wieczorem w wyniku pożaru. Wybuchł on ok. 23:10 na placu, gdzie przechowywana była amunicja artyleryjska. Amunicja wybuchała co kilka minut przez całą noc. Eksplozje trwają, choć ich intensywność się zmniejsza. Straty są trudne do oszacowania, ale wstępnie ocenia się je na kilkaset milionów rubli..

W 102. Arsenale składowane są m.in. niekierowane pociski rakietowe dużych kalibrów. Znajdują się one w specjalnie zabezpieczonych schronach. Według wiceministra obrony FR, Dmitrija Bułgakowa, żaden z nich nie wybuchł. Nieoficjalnie podaje się jednak, że 70-centymetrowe ściany bunkrów nie wytrzymały i pociski rakietowe także wybuchają.

Według analiz zdjęć z bezpilotowców, pożar i wybuchy objęły około połowy powierzchni arsenału. A to oznacza, że sytuacji nie uda się opanować jeszcze kilka dni. Ocenia się, że w magazynach znajdowało się ponad 150 tys. ton materiałów wybuchowych w ekwiwalencie trotylowym. Ponad jedna trzecia to niekierowane pociski rakietowe.

Z okolic arsenału ewakuowano 28 tysięcy mieszkańców 10 miejscowości. Dziś przed południem 2650 osób wróciło do swych domów w Udmurtii, a ponad 6 tysięcy do miasta Agryz w Tatarstanie. W mieści różnym uszkodzeniom uległo ok. 400 domów. Władze zorganizowały 40 punktów tymczasowego pobytu ludzi, w tym 4 w Tatarstanie.

2 osoby, które nie żyją, nie zginęły w efekcie pożaru i wybuchów. Zmarły wskutek stresów na choroby serca (zawał) - jedna w Udmurtii, druga w Tatarstanie. 55 innych osób jest rannych i poparzonych, w tym 23 hospitalizowano. Straty byłyby zapewne większe, ale w chwili wybuchu pożaru na terenie magazynów nie było żadnych ludzi.

To już drugi w ciągu tygodnia wybuch w rosyjskim magazynie amunicji. 26 maja doszło do wybuchu w 99. Arsenale w Baszkirii. Rannych zostało wówczas 12 osób, a zniszczeniu uległo kilkadziesiąt budynków pobliskiej wiosce Urman.

Oba zniszczone arsenały prawdopodobnie nie będą odbudowywane. W FR trwa obecnie przegląd bezpieczeństwa w magazynach amunicji. Usuwanie skutków wybuchów potrwa kilka miesięcy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.