Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pampa z nowym silnikiem

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 08 czerwca 2011

Od kilku tygodni w zakładach Fábrica Argentina de Aviones trwają przygotowania do oblotu nowego modelu szkolno-bojowego IA-63 Pampa z silnikiem Honeywell TFE-731-40.

Montaż kolejnej serii argentyńskich samolotów szkolno-bojowych / Zdjęcie: FAA

Przebudowie poddano trzeci prototyp, o numerze EX-03. W kwietniu został on uroczyście przedstawiony, jako wzorzec modelu produkcyjnego. Nowy silnik powinien zapewnić lepsze własności pilotażowe i udźwig. Zapewnia on 18,9 kN ciągu, w porównaniu do 15,57 kN starszego TFE-731-2-2N.

Zmiana jednostki napędowej wpisuje się w szereg przedsięwzięć, zmierzających do głębokiej modernizacji IA-63. Pierwsza seria tych samolotów (12 egz. seryjnych) powstała pod koniec lat 1980., we współpracy z Dornierem. Maszyny przypominające Alpha Jety, posiadają jednak zubożone wyposażenie.

Po przejęciu zakładów Fabrica Militar de Aviones (FMA) przez Lockheed Martina wyprodukowano kolejną, niewielką partię 6 samolotów ze zmodernizowaną awioniką i mocniejszym uzbrojeniem. Nowy model oznaczono jako AT-63.

Po ponownym znacjonalizowaniu zakładów (zobacz: Argentyna zrywa z Lockheed Martinem) i zmianie nazwy na Fábrica Argentina de Aviones, zdecydowano się na kontynuowanie procesu modernizacji.

Nowy model - dysponujący mocniejszym silnikiem oraz charakteryzujący się zmianami awioniki - otrzymał nazwę IA-63 Pampa Serii II. Do tego standardu mają zostać przebudowane wszystkie posiadane samoloty seryjne (18 egz.). Dodatkowo argentyńskie wojska lotnicze zamówiły następne 18 maszyn, przy czym montaż części z nich już się rozpoczął.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.