Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcarskie problemy w bronią

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 stycznia 2008

Lotnictwo wojskowe Czadu prawdopodobnie wykorzystało jedynego posiadanego Pilatusa PC-9 do ataku na rebeliantów. W związku z tym w kraju producenta, Szwajcarii, odżyła ponownie dyskusja na temat sprzedaży broni i wyposażenia wojskowego.

Szwajcaria bardzo restrykcyjnie przestrzega przepisów dotyczący nie wysyłania broni w rejony konfliktów. Jedynym wyjątkiem są systemy szkoleniowe. Tak stało się w przypadku prośby rządu Czadu, odnośnie sprzedaży szkolnego samolotu Pilatus PC-9, dla zastąpienia jednego z czterech posiadanych przez to państwo PC-7.

Zgodnie z umową Pilatus mógł być wykorzystywany wyłącznie do szkolenia pilotów. Nie miał uzbrojenia. Samolot przekazano w 2006.

Tymczasem - według doniesień mediów - 7 stycznia PC-9, wraz ze śmigłowcami armii rządowej, zaatakował stanowiska rebeliantów we wschodniej części kraju. Oznacza to, że został uzbrojony.

Rząd szwajcarski wezwał ambasadora Czadu do złożenia wyjaśnień. Jednocześnie rozpoczęła się dyskusja, będąca przedłużeniem sporów z lat poprzedni, kiedy centrolewica, wspierana przez zielonych występowała zdecydowanie przeciwko sprzedawaniu szkolnych Pilatusów do takich państw jak Birma, RPA czy właśnie Czad mimo, że nie były one w tym czasie objęte sankcjami międzynarodowymi.

Przeciwnicy sprzedaży byli zdania, że samolot tego typu może być wykorzystany do ataków na cele lądowe. PC-9 jest zdolny do przenoszenia do 1040 kg uzbrojenia: bomb, npr i km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.