Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Intencje wobec Sokoła

Lotnictwo cywilne, 24 czerwca 2011

Hiszpańska INAER i AgustaWestland podpisały deklarację zakupu śmigłowców W-3A Sokół w wersji gaśniczej. Maszyna jest w stanie przenosić ok. 1,5 t wody.

Sokół z podwieszonym zbiornikiem Bambi / Zdjęcie: PZL Świdnik

Hiszpania jest największym zagranicznym użytkownikiem cywilnych wersji Sokołów. PZL Świdnik dostarczył tam ok. 20 śmigłowców tego typu.

Już wkrótce liczba ta może się zwiększyć. Właściciel świdnickich zakładów, AgustaWestland (zobacz: PZL Świdnik sprzedane), podpisała z INAER wstępną umowę (Memorandum of Understanding), w sprawie zakupu Sokołów w odmianie gaśniczej.

Producent oferuje standardowe maszyny, wyposażone w sprawdzone już i wykorzystywane od lat zbiorniki na wodę: podwieszany na linach Bambi oraz półsztywny, samonapełniający się zbiornik, instalowany bezpośrednio pod kadłubem. Umożliwia on pobieranie wody ze zbiorników o głębokości ponad 30 cm. Oba mają pojemność ok. 1,5 m³. Ze względu na charakter tych urządzeń, oferowane śmigłowce mogą być wykorzystywane również do innych celów.

INAER to hiszpańska spółka, realizująca we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Chile i Australii, szereg zadań komercyjnych, w tym na rzecz przedsiębiorstw wydobywczych. Świadczy również usługi sanitarne, poszukiwawczo-ratownicze czy przeciwpożarowe. Posiada 360 śmigłowców, kilkunastu typów. Dostawcami do tej pory były AgustaWestland, Sikorsky, Eurocopter, Bell i Kamow.

Potencjalny zakup świdnickich W-3A wpisuje się w proces odmłodzenia floty posiadanych śmigłowców. INAER wydała na ten cel ok. 400 mln Euro w ciągu ostatnich 5 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.